WASHINGTON, BRATISLAVA. Demokrati od začiatku hovorili o jeho zosadení, kritici ho obviňujú z vlastizrady za podlizovanie sa Rusku a označujú ho za bezpečnostné riziko.
Americký prezident Donald Trump po dvoch rokoch patrí medzi najmenej populárnych prezidentov – jeho prácu si pochvaľuje 41,9 percenta Američanov. Jeho predchodca Barack Obama však ku koncu svojho obdobia mal len o tri percentá vyššiu popularitu, navyše Trumpove čísla sú pomerne stabilné.
Skutočné vysvedčenie za prvé dva roky prezidenta ešte len čaká – Američania v utorok volia nových zástupcov do Kongresu. V minulých volebných obdobiach takzvané „midterms“, teda kongresové voľby v polovici prezidentského obdobia, veľkú volebnú účasť nemali. Teraz však môžu byť kľúčové pre Trumpovu budúcnosť.
1. Kedy a prečo Američania volia?
Američania sa v utorok 6. novembra opäť vyberú do volebných miestností. Vyberať si budú nových členov Snemovne reprezentantov aj Senátu, ktoré spolu tvoria Kongres.

Kým v Snemovni treba obsadiť nanovo všetkých 435 kresiel, do Senátu sa vyberá len 35 nových kandidátov z celkového počtu sto senátorov.
Podobné voľby sa konajú každé dva roky, no existujú aj výnimky. Minulý rok si v štáte Alabama vyberali náhradníka za vtedajšieho senátora a dnešného ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa a volili tiež šesť zástupcov do Snemovne.
Voliči si tiež v utorok vyberú 39 nových guvernérov, ktorí sú politickými hlavami členských štátov USA.
2. Prečo sú tieto voľby také dôležité?
Prezident Trump za dva roky presadil viacero zákonov - zastavil vstup do USA občanom niektorých krajín, vybral nového nominanta na Najvyšší súd, odstúpil od klimatickej dohody či od obchodnej dohody s Európou. Na viaceré kroky potreboval aj podporu Kongresu.
Obidve komory dnes kontroluje Republikánska strana, presadzovanie zákonov je preto pre Trumpa aj republikánov pomerne jednoduché.