V tomto regióne sme donedávna žili v predstave, že novinári umierajú skôr vo vojnových zónach alebo v autoritárskych režimoch. Je sloboda prejavu a práca novinárov v ohrození aj vo vyspelejších krajinách?
„Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola šokujúca, pretože nikto neočakával, že by tu niekto mohol zabiť novinára. Vždy existujú mafie a zločinecké skupiny, ktoré nechcú, aby sa objavila pravda o ich aktivitách.
Mladé demokracie vo východnej Európe od pádu komunizmu dospeli k právnemu štátu, preto bolo naozaj šokujúce, že nejaká zločinecká skupina má pocit, že jej toto môže prejsť. Je mi ľúto, že tento mladý muž a jeho snúbenica museli položiť vlastné životy. Žiaden článok nie je hodný smrti novinára.“
Je to aj horšou atmosférou vo vzťahu k novinárom?
„Určite to k tomu prispelo. Musíme sa snažiť vytvárať atmosféru bezpečnosti pre novinárov. Keď sa pozriete na obete v poslednom období – Jána, investigatívnu reportérku na Malte či Džamála Chášukdžího v Turecku – medzi autokratmi a kriminálnikmi prevláda pocit, že novinárov môžu zastrašovať alebo v nevyhnutnom prípade zavraždiť, aby zabránili zverejneniu pravdy. Na tieto prípady nemôžeme zabudnúť a musíme sa dvojnásobne snažiť, aby sme prinášali pravdu.“
Sú za zhoršenie atmosféry aj vzťahov voči novinárom spoluzodpovední aj politici? Americký prezident Donald Trump často verbálne útočí na novinárov.