JAKARTA. Lietadlo indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air sa v pondelok zrútilo približne 13 minút po štarte z medzinárodného letiska v Jakarte. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Yusufa Latifa, hovorcu indonézskej pátracej a záchrannej služby.
Na palube bolo dokopy 188 ľudí: 181 cestujúcich plus sedem členov posádky, vrátane dvoch pilotov.
Nehodu pravdepodobne nikto neprežil. Uviedli to zástupcovia pátracej a záchrannej služby, ktorá ani po niekoľkých hodinách pátrania nemá žiadne dôkazy o možných preživších. Naopak, našli už prvé obete.
Na palube medzi cestujúcimi bolo najmenej 23 vládnych úradníkov. Agentúra AP tvrdí, že išlo o zamestnancov ministerstva financií, ktorí sa vracali zo schôdzky na ministerstve v Jakarte.
Zrútilo sa do mora s hĺbkou 30 metrov
Indonézske úrady potvrdili, že lietadlo sa zrútilo do Jávskeho mora neďaleko pobrežia v oblasti, kde má hĺbku 30 až 35 metrov.
Šéf pátracej a záchrannej služby Muhammad Syaugi počas tlačovej konferencie informoval, že sa vrak lietadla momentálne pokúšajú nájsť potápači. Agentúra požiadala pri operácii aj o asistenciu vzdušných síl.
Na mieste zasahuje asi 300 záchranárov.
Pád lietadla Lion Air:
- Na palube bolo 188 ľudí.
- 181 bolo cestujúcich.
- 7 bolo členov posádky, z toho 2 piloti.
Boeing-737 Max 8 s kapacitou 210 cestujúcich smeroval na linke JT610 z Jakarty do mesta Pangkal Pinang, metropoly provincie Bangka-Belitung ležiacej na východnom pobreží ostrova Bangka.
Naposledy ho lokalizovali pri meste Karawang v provincii Západná Jáva, potom zmizol z radarov a prerušil sa kontakt s posádkou.
Z Jakarty stroj vzlietol približne o 06:20 miestneho času (0:30 SEČ). Z údajov na stránke Flightradar24 vyplýva, že lietadlo bolo vo výške okolo 1112 metrov, keď náhle začalo prudko klesať a zároveň sa zvýšila jeho rýchlosť.
Žiadali o návrat na letisko
Pád lietadla videla posádka remorkéra, ktorá ju nahlásila námornému úradu o 06:45 miestneho času a na miesto havárie dorazila o 30 minút.
"Predtým, ako lietadlo zmizlo z radarov, žiadalo o návrat na letisko," uviedol úradník z ministerstva dopravy, ktorý má na starosti civilné letectvo.
Hovorca indonézskej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof Sutopo Purwo Nugroho zverejnil na Twitteri zábery trosiek, zničeného smartfónu, kníh, tašiek a častí trupu lietadla, ktoré sa doteraz podarilo nájsť.
Indonézska televízia odvysielala zábery desiatok ľudí, ktorí netrpezlivo čakajú pred letiskom v Pangkal Pinangu, a jeho pracovníkov, ako pre nich rozkladajú plastové stoličky.
Ministerstvo dopravy informovalo, že na letisku v Pangkal Pinangu aj na jakartskom letisku Sukarno-Hatta zriadili krízové centrá.
Loading
...
Predtým mal boeing technický problém
Príčina nehody zatiaľ nie je jasná. Počasie bolo priaznivé a pilot aj kopilot boli skúsení - jeden mal nalietaných 6-tisíc a druhý 5-tisíc hodín.
Podľa riaditeľa firmy Lion Air Edwarda Siraita mal stroj pri predchádzajúcom lete "technický problém". Nešpecifikoval, o čo išlo, uistil však, že bol úplne odstránený.
Šéf aerolínií tiež povedal, že jeho spoločnosť prevádzkuje celkovo 11 lietadiel rovnakého typu a ostatné lietadlá podobný technický problém nemali.
Firma preto neplánuje, že by zostávajúce boeingy odstavila.
Lion Air má za sebou viacero incidentov
Lion Air vznikli v roku 1999. Rýchlo sa rozvíjajúca spoločnosť používa moderné lietadlá vyrobené firmami Boeing a Airbus. Špecializuje sa na vnútroštátne lety, v ponuke však má aj niekoľko zahraničných destinácií.
V súčasnosti vlastní spoločnosť o niečo viac ako 100 lietadiel. Pred piatimi rokmi si u Airbusu objednala 200 lietadiel stredného doletu.

Lietadlá Lion Air majú na svojom konte niekoľko incidentov.
Vlani sa jedno zrazilo s lietadlom spoločnosti Wings Air, ktoré pristávalo na letisku Kualanamu na ostrove Sumatra. Incident sa obišiel bez zranení.
V máji 2016 sa na Medzinárodnom letisku Sukarno-Hatta v Jakarte zrazili dve lietadlá Lion Air.
V roku 2013 stroj Lion Air riadený ešte neskúseným pilotom zišiel na ostrove Bali z dráhy a zrútil sa do mora, pričom sa rozlomil. Niekoľko ľudí bolo pri tejto havárii zranených.
Pondelňajšia havária je najhorším leteckým nešťastím v Indonézii od decembra 2014. Lietadlo spoločnosti AirAsia sa vtedy zrútilo do mora, pričom zomrelo všetkých 162 ľudí na palube.
Boeing 737 MAX 8 sa vyrába od roku 2016. Havarované lietadlo bolo dodané spoločnosti Lion Air iba v auguste.
Odborník na letectvo Gerry Soejatman povedal BBC, že tento model máva okrem iného problémy s udržiavaním letovej hladiny.