BERLÍN. Neďelňajšie voľby v nemeckej spolkovej krajine Hesensko pravdepodobne vyhrala Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.
Jej podpora ako aj jej stredoľavých partnerov v spolkovej vláde však výrazne klesla.
Nárast Zelených
Podľa exit pollov televízií ARD a ZDF Merkelovej CDU vyjadrilo podporu okolo 27 - 28 percent voličov.

Jej koaličnému partnerovi Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD) zase 20 percent.
V krajinských voľbách spred piatich rokov však strany mali voličskú podporu oveľa väčšiu, a to 38,3 a 30,7 percenta hlasov.
Pre Sociálnych demokratov by to tak bol najhorší výsledok v spolkovej krajine od druhej svetovej vojny.
Naopak nárast vo voličskej podpore podľa exit pollov zaznamenali Zelení, a to na takmer 20 percent.
Krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) sa pravdepodobne dostane do krajinskej vlády s viac ako 12 percentami hlasov. Slobodní demokrati získali okolo sedem percent hlasov a Ľavicová strana 6,5 percenta.
Loading
...
SPD chce zmeny v berlínskej koalícii
Sociálna demokracia chce po prepade v Hesensku zmeny vo fungovaní vlády, v ktorej je s kresťanskými demokratmi a jej sesterskou Kresťansko-sociálnou úniou (CSU) z Bavorska.
Koalícia nemôže pokračovať rovnakým spôsobom ako doteraz, tvrdia sociálni demokrati.
V podobných tvrdeniach ich podporuje aj verejná mienka. Podľa prieskumu, ktorý cituje Deutsche Welle, až polovica ľudí chcela svojim hlasovaním vyslať odkaz federálnej vláde.
"V Berlíne sa musí niečo výrazne zmeniť," povedal po hesenskom hlasovaní generálny tajomník sociálnych demokratov Lars Klingbeil. Podobne hovorila aj šéfka strany Andrea Nahlesová, ktorá požaduje, aby koalícia vytvorila jasný plán, ako bude ďalej postupovať.

Vedenie sociálnych demokratov chce o situácii rokovať v pondelok, nikto však zatiaľ otvorene nepovedal, že by sociálni demokrati z vlády odchádzali.
Sociálna demokracia bola v otázke, či má ísť znovu do širokej koalície s konzervatívcami, rozdelená ešte mesiace po minuloročných voľbách, keď strana prepadla. Najhoršie výsledky od konca druhej svetovej vojny dosiahla strana aj pred dvomi týždňami v Bavorsku.
Kritici sa obávali, že naďalej ostane nevýraznou a v prieskumoch sa bude prepadať. To sa zatiaľ potvrdzuje, čoraz častejšie sa tak ozývajú aj kritici jarného rozhodnutia vstúpiť do vlády.
“Vedeli sme, že toto budú špeciálne voľby, voľby, ktoré zatieni otázka národnej koalície.
„
Straníci už v súvislosti s výsledkom v Hesensku hovoria o ťažkej porážke alebo horúcom dni.
Líder tunajšej kandidátky Thorsten Schäfer-Gümbel tiež kritizoval dianie v Berlíne, na ktoré podľa neho SPD v Hesensku výrazne doplatila.
Oveľa pozitívnejšie nie sú ani reakcie v CDU, ktorá síce voľby vyhrala, ale rovnako ako SPD stratila v porovnaní s predošlým hlasovaním viac ako desať percentuálnych bodov.
Odkaz do Berlína
Hesenský premiér Volker Bouffier (CDU) hovorí o bolestivých stratách. Priznáva tiež, že voľby sú silným odkazom pre centrálnu vládu.
"Vedeli sme, že toto budú špeciálne voľby, voľby, ktoré zatieni otázka národnej koalície," povedal svojim priaznivcom. "Občania poslali vláde odkaz, že chcú menej konfliktov a viac hľadania riešení."
Podľa analytikov voličom prekážajú najmä spory v otázkach migrácie. Obe strany pritom ukazujú prstom na Horsta Seehofera, šéfa bavorskej CSU, ktorá je partnerskou stranou CDU.
Ten vedie ministerstvo vnútra a je známy presadzovaním tvrdšieho postoja v porovnaní s Angelou Merkelovou alebo so socialistami.
Nová dvojka nemeckej politiky?
Spolupredsedníčka Zelených Annalena Baerbocková podľa vlastných slov neverí tomu, že by hesenské hlasovanie pochovalo federálnu koalíciu.

Strana však oslavuje, keďže v západonemeckom štáte jej exit polly predpovedajú najlepší výsledok v histórii.
"Hesensko nikdy nebolo takto zelené," povedala štátnej televízii.
Zelení zaznamenali historický výsledok aj pred dvomi týždňami v Bavorsku, kde skončili na druhom mieste, no tam sa zrejme nedostanú do exekutívy.
V Hesensku to však môže byť inak a ako najpravdepodobnejšia možnosť budúcej koalície sa v médiách spomína spojenie CDU so Zelenými a možno so liberálnymi Slobodnými demokratmi.