PITTSBURGH. Útok v synagóge v americkom Pittsburghu neprežilo 11 ľudí.
Zranenia utrpelo šesť ľudí vrátane štyroch policajtov. Policajti podľa šéfa pittsburskej verejnej bezpečnosti Wendella Hissricha nemajú život ohrozujúce zranenia, zvyšní dvaja zranení sú v kritickom stave.
V synagóge strieľal Robert Bowers. Informovala o tom agentúra AP, ktorej to potvrdil nemenovaný predstaviteľ z radov polície.
Synagóga bola plná
Synagóga bola podľa správ z miesta činu plná ľudí, pretože v nej prebiehal pravidelný sobotňajší obrad.
Strelec vošiel do synagógy počas obradu, zakričal "Všetci židia musia zomrieť" a začal do prítomných strieľať.
Útočník sa následne zabarikádoval vo vnútri synagógy s strieľal aj do prichádzajúcich policajtov, z ktorých troch zranil.
Privolané špeciálne zložky SWAT so strelcom vyjednávali a ten sa napokon vzdal.
Obyvatelia v židovskej štvrti Squirrel Hill, v ktorej sa nachádza synagóga Stromu života, dostali od úradov pokyn, aby ostali v bezpečí a nevychádzali na ulicu.
Zločin z nenávisti
Motív konania páchateľa nebol bezprostredne známy. Úrady prípad vyšetrujú ako zločin z nenávisti. Vyšetrovanie vedie FBI.
"Je to jeden z najhorších zločinov, aký som videl. Je to veľmi zlé," opísal novinárom miesto činu viditeľne otrasený šéf bezpečnostného oddelenia pittsburského úradu Wendel Hissrich.
Strelcom je podľa neho štyridsaťšesťročný Robert Bowers, ktorý bol so zranením prevezený do nemocnice.
Muž bol údajne aktívny na sociálnej sieti Gab, ktorú majú v obľube extrémisti krajnej pravice, kde pred incidentom napísal, že "votrelci zabíjajú našich ľudí" a nemôže sa na to nečinne pozerať.
Politici streľbu odsúdili
Streľbu už odsúdili politici z USA aj z Izraela. Americký prezident Donald Trump útok nazval "zdrvujúcim". "Je strašné, čo sa v našej krajine deje s nenávisťou," povedal politik na leteckej základni Andrews pred cestou do Indianapolisu s tým, že "násilie musí prestať".
Na otázku, či nesprísniť benevolentné zákony o držaní zbraní, v ktorých vidia kritici hlavnú príčinu častých masových krviprelievaní v USA, odpovedal prezident vyhýbavo.
Synagógy či kostoly by podľa neho skôr mali zvážiť, či nemať vnútri počas bohoslužieb ozbrojenú stráž, čo by podľa Trumpa mohlo znížiť počet obetí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zase vo videu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že mu útok "zlomil srdce a šokoval ho", a vyjadril sústrasť smútiacim rodinám.