PRAHA. Česko v reakcii na násilnú smrť saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ku ktorej došlo na pôde saudskoarabského konzulátu v Istanbule, stiahne zo svojej ambasády v Rijáde jedného diplomata.
Prípadné ďalšie sankcie voči Saudskej Arábii bude ČR koordinovať s krajinami EÚ.
Stanovisko Česka k vražde Chášukdžího
Oznámil to v stredu český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček, ktorý o tom popoludní rokoval s veľvyslancom Saudskej Arábie v ČR.

"Pánovi veľvyslancovi som oznámil, že Česká republika bude reagovať aj diplomaticky, a to stiahnutím jedného diplomata z našej ambasády v Rijáde," povedal po stretnutí minister, ktorého citoval spravodajský portál Aktuálně.cz.
Petříček nevylúčil, že reakcia ČR na tento medzinárodný škandál môže byť pre Saudskú Arábiu i bolestivejšia. O možných odvetných krokoch na tieto opatrenia zo strany Rijádu však podľa ministra s veľvyslancom nehovorili.
"Pánovi veľvyslancovi som jasne oznámil stanovisko Českej republiky. Akékoľvek útoky na novinárov považujeme za neprijateľné. Slobodná spoločnosť nemôže existovať bez nezávislých médií. Násilná smrť opozičného novinára Džamála Chášukdžího na pôde saudskoarabského konzulátu nemôže byť ničím a nikým ospravedlnená," dodal Petříček a pripomenul, že sa čin stal na pôde konzulátu a došlo tak jasnému porušeniu medzinárodného práva.
"Je dôležité, aby Česká republika reagovala na vraždu novinára rovnako ako naši spojenci. Tomu zodpovedá krok pána ministra," reagoval na postup Petříčka prostredníctvom svojho hovorcu aj český prezident Miloš Zeman.
O vražde saudskoarabského novinára bude podľa Petříčka rokovať aj česká vláda, pričom on sám sa zapojí aj do diskusie o tejto záležitosti v Poslaneckej snemovni a o chcel by o nej hovoriť aj na pôde EÚ.
O možnosti, že by sa Česko pripojilo k Nemecku a takisto zakázalo dovoz zbraní do Saudskej Arábie, chce Petříček najprv hovoriť s českým premiérom Andrejom Babišom i s kolegami z vlády. Nemecko vývoz zbraní obmedzilo dovtedy, kým sa vyjasnia okolnosti vraždy novinára.
Rezort českej diplomacie na svojej stránke podľa Aktuálně.cz uvádza, že na veľvyslanectve v Rijáde má v súčasnosti desať diplomatov na čele s Jiřím Slavíkom.
Zeman o smrti Chášukdžího žartoval
Český prezident Miloš Zeman naopak opätovne nedokázal potlačiť svoj veľmi negatívny vzťah k novinárom.
Chášukdží vraždu využil na žart na ich adresu.
Pri odchode zo Snemovne Zeman doslova novinárom povedal: "Ja sa s vami rozlúčim tým, že mi pred chvíľou priniesli krásnu fotografiu (zverejnenú) na internete. Tá fotografia je krásna preto, že som na nej ja. Z tej fotografie vychádza bublina a tam je napísané: Mám rád novinárov, možno že ich pozvem na večeru na saudskoarabské veľvyslanectvo. "
Chášukdžího vražda
Na veľvyslanectve Saudskej Arábie v Turecku bol pritom nedávno zabitý saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží a jeho telo zmizlo, pripomína český spravodajský portál iDnes.cz.
Saudská Arábia najskôr popierala, že by niečo vedela o zmiznutí novinára. Potom tvrdila, že Chášukdžího, píšuceho pre noviny The Washington Post a kritika saudskoarabskej kráľovskej rodiny a korunného princa Muhammada bin Salmána, zabili 2. októbra pri "bitke" na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule s osobami, ktoré ho mali "povzbudiť" k návratu do vlasti.
V nedeľu saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr oficiálne označil zabitie novinára za "vraždu". Saudská Arábia uviedla, že pre podozrenie z podielu na tomto čine bolo zadržaných 18 osôb.
Turecké médiá aj tureckí predstavitelia tvrdia, že 59-ročného novinára žijúceho v USA zavraždilo a rozštvrtilo 15-členné saudskoarabské komando.