RIJÁD. Cez víkend pred kinom Vox v obchodnom centre Rijád Park stáli davy ľudí, ktoré si chceli kúpiť lístky na filmové trháky ako Venom, Prvý muž či rozprávku Piadinôžka.

Šestnásťročnej Lujan Ghamdíovej je jedno, na aký film pôjde. Teší sa na svoju prvú návštevu kina. Za túto možnosť vďačí podľa nej "benevolentnosti" korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý návštevy kina začiatkom roka zlegalizoval.
"Vždy, keď naňho myslíme, máme pocit, akoby bol svätý," hovorí Ghamdíová, ktorej užasnuté oči vidno cez štrbinu v nikábe.
Ani medzinárodná kritika za zatýkanie politických oponentov či vražda saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího neotriasli jej úctou ku korunnému princovi.
Chášukdží, kritik saudského režimu, zomrel 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. Z jeho vraždy je podozrivá skupina saudskoarabských agentov.
V Saudskej Arábii však napriek pobúreniu a kritike Západu mnohí za 33-ročným princom stoja.
Za kritiku väzenie
"Je ťažké robiť stále všetko na sto percent," hovorí Chalíd Tamimy, 42-ročný personalista, ktorý je s manželkou a troma deťmi na nákupoch v obchodnom centre.

Sám si nie je istý detailmi v prípade Chášukdžího smrti. Saudskoarabské médiá, väčšinou kontrolované vládou, prezentujú zásadne inú verziu udalosti ako ostatné svetové médiá.
V sobotu saudskoarabská vláda priznala, že Chášukdží v budove konzulátu zomrel a že v súvislosti s prípadom zatkli 23 ľudí. Korunného princa však nikto neobvinil a Tamimy nevidí žiadny dôvod, prečo by si objednal vraždu, ako niektorí naznačujú.