Jelena Alexejevna Chusjainovová je 44-ročná občianka Ruskej federácie, ktorá v americkej väzbe čelí obvineniam zo sprisahania proti Spojeným štátom.
Posledného dva a pol roka podľa obvinení viedla ruské podvratné operácie, na ktoré mala rozpočet 35 miliónov dolárov.
Skupina, ktorú Chusjainovová viedla, svoju činnosť pomenovala ako "informačnú vojnu proti Spojeným štátom". Jej súčasťou bolo aj propagovanie a šírenie správ na sociálnych sieťach, informuje magazín Politico.
Politickí aktivisti
Podľa obžaloby sa táto z Ruska financovaná skupina, projekt Lakhta, maskovala ako skupina amerických politických aktivistov.

Pracovala už počas volebných sezón v rokoch 2016 a 2018 s cieľom živiť a podporovať spory v americkej spoločnosti. Skupina však operovala v desiatkach ďalších štátov vrátane krajín EÚ a na Ukrajine.
Ako hlavný nástroj slúžili kontroverzné otázky, ktoré drobili a radikalizovali spoločnosť. Išlo o témy prisťahovalectva, kontroly zbraní, historickej vlajky americkej konfederácie, rasových vzťahov, tému LGBT, feministického hnutia a kontroverzie okolo protestného pokľaknutia hráčov amerického futbalu počas štátnej hymny.
Skupiny organizované okolo projektu Lakhta využívali na polarizáciu a radikalizáciu spoločnosti podobné okruhy tém aj na Slovensku.
"Prostredníctvom podpory radikálnych skupín" sa skupina sprisahancov snažila "zhoršiť konflikt medzi menšinami a zvyškom obyvateľstva", uviedlo ministerstvo spravodlivosti USA vo svojom vyhlásení.
Čo všetko vieme z vyšetrovania o operáciách projektu Lakhta?
1) Operácia sa začala už v roku 2014
Prokurátori tvrdia, že členovia sprisahania už od roku 2014 sledovali a študovali stránky na sociálnych médiách. Hlavne tie, ktoré boli zamerané na politické a spoločenské otázky.
V nadväznosti na to začala fungovať ruská "trollia farma", teda spoločnosť pod názvom Internetová výskumná agentúra. Tá sa snažila narušiť prezidentské voľby v roku 2016 s úmyslom "šíriť nedôveru voči kandidátom a politickému systému poškodených krajín", uvádza Politico.
Internetová výskumná agentúra tiež začala operáciu s názvom Projekt prekladateľov, ktorý zneužil platformy ako facebook, twitter, instagram a youtube na ovplyvnenie obyvateľov USA. Údaje, ktoré agentúra získala za toto obdobie, neskôr pomohli ruským trollom lepšie ovplyvňovať názory občanov USA.
2) Sprisahanie malo silné väzby na Putina
Žalobcovia predložili dôkazy, ktoré potvrdzujú, že dezinformačná kampaň Internetovej výskumnej agentúry získala finančné prostriedky od dvoch ruských organizácií Concord Management and Consulting a Concord Catering.
Obe firmy majú "rôzne vládne zmluvy s Ruskom" a sú pod kontrolou Jevgenija Viktoroviča Prigožina.
Prigožin je ruský miliardár, ktorý je nielen blízky človek Vladimira Putina, ale verejnosť ho pozná hlavne ako Putinovho "šéfkuchára".