RIJÁD. Saudská Arábia potvrdila, že saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží bol na konzuláte v tureckom Istanbule zabitý.
Zomrel vraj po bitke s ľuďmi, s ktorými sa na úrade zišiel.
Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na saudskoarabskú oficiálnu tlačovú agentúru SPA.
Verzia Rijádu
„Osemnásť podozrivých Saudských arabov bolo zatknutých. Vyšetrovanie stále pokračuje,“ informovala podľa agentúry Reuters ďalej vo svojom vyhlásení saudskoarabská prokuratúra.

Poradca saudskoarabského kráľovského dvora Saúd Kahtáni a zástupca šéfa rozviedky Ahmad Asiri boli prepustení zo svojich funkcii, dodala prokuratúra.
Saudskoarabská verzia udalosti je v rozpore s informáciami, ktoré zverejnili v uplynulých dňoch turecké provládne médiá s odvolaním sa na nemenovaných tureckých predstaviteľov.
Podľa nich bol novinár Chášukdží, žijúci v dobrovoľnom exile v USA, brutálne zavraždený komandom špeciálne vyslaným z Rijádu.
Názory sa rozchádzajú
Chášukdží, ktorý bol známym kritikom saudskoarabského režimu, navštívil konzulát 2. októbra, aby si vybavil doklady kvôli svadbe, od tej doby bol nezvestný.

Turecká polícia informovala, že v deň zmiznutia novinára, či noc predtým priletelo do Istanbulu z Rijádu 15 Saudských Arabov.
Medzi nimi boli členovia ochranky korunného princa, členovia tajnej služby i forenzný expert. Krátko po zmiznutí novinára zasa odcestovali.
Podľa tureckých médií exituje nahrávka zachytávajúca mučenie a vraždu novinára.
Tím saudskoarabských agentov podľa tureckého zdroja amerického denníka The New Yorku Times novinárove telo následne rozrezal špeciálnou pílkou.
Zmeny v tajných službách
Podľa sobotňajšej správy saudskoarabskej tlačovej agentúry SAP nariadil kráľ Salmán v reakcii na smrť novinára reštrukturalizáciu generálneho riaditeľstva tajných služieb.
Rovnako majú byť aktualizované pravidlá, ktoré stanovujú právomoci tejto inštitúcie, majú byť zhodnotené jej metódy a postupy práce.
Loading
...
Na reštrukturalizáciu bude dohliadať ministerská komisia vedená korunným princom Muhammadom bin Salmínom.
V komisii bude minister vnútra, minister zahraničia, šéf rozviedky a šéf vnútornej bezpečnosti. Komisia má za úlohu podľa kráľovi do mesiaca správu.
Trump verí vysvetleniu Rijádu
Americký prezident Donald Trump verí saudskoarabskému vysvetleniu smrti novinára. To, čo sa novinárovi stalo, považuje za neprijateľné.

Trump v sobotu povedal, že oznámenie Rijádu je dobrým a veľkým prvým krokom.
Povedal, tiež, že sa teraz chce porozprávať so saudskoarabským korunným princom Salmánom a až následne príjme prípadné opatrenia.
Podľa Trumpa by mala byť Saudská Arábia potrestaná „nejakou formou sankcií“. Šéf Bieleho domu by ale bol rád, keby sankcie nepostihli americký predaj zbraní Saudskej Arábii.
Zdôraznil tiež, že Spojené štáty potrebujú Saudskú Arábiu ako protiváhu Iránu na Blízkom východe.
Americký prezident už minulý týždeň povedal, že nechce, aby prípadná americká reakcia znamenala stratu amerických pracovných miest kvôli tomu, že USA zastavia predaj zbraní a vojenského vybavenie do Saudskej Arábie.
Rijád je na Blízkom východe kľúčovým spojencom Washingtonu. K zastaveniu zbrojných dodávok už vyzvali niektorí senátori.
Na ďalšom postupe voči Saudskej Arábii bude Trump spolupracovať s Kongresom.
Žiadajú nezávislé vyšetrovanie
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu podľa AP tvrdí, že "nestrannosť" saudskoarabského vyšetrovania zabitia novinára zostáva otázna.
Rawija Ragíhová z Amnesty International zdôraznila potrebu nestranného a nezávislého vyšetrovania zo strany Organizácie Spojených národov, aby sa zistilo, čo sa stalo a spravodlivosti bolo učinené zadosť.
Ľudskoprávne organizácie sú podľa nej znepokojené "kamuflovaním" pri vyšetrovaní.