MOSKVA, BRATISLAVA. V stredu okolo obeda vstúpil do budovy polytechnického učilišťa v meste Kerč na Krymskom polostrove 18-ročný študent štvrtého ročníka Vladislav Rosľakov.
Ozbrojený mladík začal strieľať po študentoch a v blízkosti vstupnej chodby odpálil bombu so šrapnelmi. Útok si vyžiadal najmenej devätnásť obetí, viac ako päťdesiat ďalších ľudí zranil.
Jeho motív zatiaľ nie je známy, no po útoku mladík spáchal samovraždu. "Podozrivý útočník sa zastrelil. Bol študentom štvrtého ročníka tejto školy. Jeho telo našli v knižnici na druhom poschodí," povedal líder Krymu Sergej Aksionov podľa agentúry TASS. Krym je legálne ukrajinským územím, no od roku 2014 ho okupuje Rusko.
Mladý útočník sa mohol inšpirovať aj streľbou z amerických škôl.
Loading
...
Odvážali ich aj dodávkami
„Bol som blízko pri jedálni. Pred výbuchom som počul niekoľko výstrelov. Počul som ich najmenej desať. Nebola to nepretržitá streľba, ale jednotlivé výstrely. Niekto vošiel do budovy, no nevidel som ho," opisuje pre denník Novaja Gazeta Vladimir, jeden zo študentov.
Výbuch si vyžiadal približne päťdesiat zranených, najmenej päť ľudí je podľa agentúry TASS v kritickom stave v nemocnici. Jedna osoba zomrela až po prevoze. Zábery z videa ukazujú chaos na mieste útoku, niektorých zranených odvážali do nemocníc aj na dodávkach.
“Pred výbuchom som počul niekoľko výstrelov. Počul som ich najmenej desať. Nebola to nepretržitá streľba, ale jednotlivé výstrely.
„
Väčšina zranených aj obetí boli študenti vo veku 14 až 17 rokov.
„Vybehli sme na školský dvor a o minútu všetko vybuchlo. Všade lietalo sklo, strieľalo sa. Utekala som a videla som, ako chlapci padajú a strieka krv. Svoju kamarátku Dášu som už nevidela..." hovorí pre web newsru.com študentka Margarita.
Polícia žiadne ďalšie výbušniny v budove školy nenašla, vylúčila aj teórie o druhom útočníkovi.
Prvotné informácie hovorili aj o možnom výbuchu plynu.
Posadnutý vrahmi?
Podozrivý Vladislav Rosľakov nastúpil na technické učilište v roku 2015. V septembri 2018 získal povolenie na držbu útočnej pušky, píše denník Komsomolská pravda.
Problémy s políciou predtým nemal. "Nesprával sa agresívne, nezatkla ho polícia a dostal štipendium," povedal pre televíziu Rossija 24 Aksionov.
Spolužiak útočníka pre televízny kanál 360 tvrdí, že Vladislav bol dobrým študentom. "Tichý, učenlivý a poslušný," hovorí. Do školy však tento týždeň pre údajnú chorobu neprišiel.

Iní spolužiaci ho však opisujú aj ako čudáka, ktorý vždy sedával v rohu.
"Zaujímala ho história streľby v školách. Viem, že mal počítačové hry o tejto téme. No nikdy by mi nenapadlo, že by niečo také mohol spraviť," opisuje ho pre Komsomolskú pravdu jeho spolužiak.
Na sociálnych sieťach sa šíri aj teória, že mohol napodobniť strelcov z masakru v americkej strednej škole Columbine High School v roku 1999, ktorí zabili trinásť ľudí.
Vidia ukrajinskú stopu
Od začiatku roka podľa ruskej redakcie BBC došlo k šiestim útokom v ruských školách, väčšinou však bol útočník vyzbrojený nožom alebo zapálil učebňu.
V roku 2014 vysokoškolský študent Sergej Gordejev zastrelil v škole v Moskve učiteľku aj policajta, pričom 29 študentov si vzal ako rukojemníkov. Neskôr sa vzdal polícii.
Oveľa viac rezonoval teroristický útok na školu v Beslane v Južnom Osetsku. V roku 2004 tu počas rukojemníckej drámy zahynulo pri výbuchu 334 ľudí.
Aj riaditeľka kerčského učilišťa Olga Grebennikova prirovnala útok študenta k Beslanu a nazvala ho "terorizmom". Úrady však terorizmus vylúčili a vyšetrujú prípad ako viacnásobnú vraždu.
Rodinám obetí vyjadrili úprimnú sústrasť politici z rôznych krajín vrátane Andreja Kisku či ruského prezidenta Vladimira Putina.
Krymské úrady tiež vyhlásili trojdňový štátny smútok.
Niektorí miestni politici už útok v škole spájajú s Ukrajinou. Kerč sa totiž nachádza na východe okupovaného ukrajinského polostrova Krym.
Vplyvný ruský senátor Franc Klincevič pre agentúru Interfax povedal, že v kerčskej tragédii je "viditeľná ukrajinská stopa".