SME

Mayová by mala prísť na summit podľa Tuska s novými návrhmi

Predseda Európskej rady verí, že dohodu o brexite sa podarí dosiahnuť.

Britská premiérka Theresa Mayová.Britská premiérka Theresa Mayová. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL. Predseda Európskej rady Donald Tusk vyjadril v utorok nádej, že britská premiérka Theresa Mayová príde v stredu do Bruselu s konkrétnymi návrhmi, ktoré pomôžu pohnúť sa zo "slepej uličky" doterajších rokovaní o brexite.

Tusk vo vystúpení, ktoré nasledovalo po ukončení tripartitného sociálneho summitu v Bruseli, odkázal do Londýna, že ostatné členské krajiny EÚ potrebujú "nové fakty", aby bolo možné pokročiť v prerušených rozhovoroch, ktoré majú za cieľ uzavretie politickej dohody o riadenom vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové nápady

Tusk v utorok dopoludnia vyjadril svoj "pretrvávajúci optimizmus" ohľadom dosiahnutia dohody o odchode Británie z EÚ.

Prečítajte si tiež: Tusk je stále optimistom, verí v dohodu o brexite Čítajte 

Popoludní však - v rámci hodnotenia sociálneho summitu - upozornil, že správa o stave rokovaní, ktorú dostal od hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera, ako aj pondelňajšia rozprava v britskej poslaneckej snemovni, mu nedávajú dôvod na optimizmus pred summitom EÚ, ktorý začína už v stredu večer.

Hlavy vlád a štátov 28 členských krajín, vrátane britskej premiérky, sa v stredu večer stretnú v Bruseli na dvojdňovom summite.

Mayová vystúpi v stredu večer s čerstvým mandátom od britskej vlády. Po jej vystúpení sa lídri ostatných 27 krajín poberú na separátne rokovania o situácii spojenej s brexitom.

SkryťVypnúť reklamu

"Dúfam, že zajtra premiérka Mayová predstaví niečo dosť kreatívne na to, aby sme vycúvali z tejto slepej uličky," povedal Tusk pred novinármi.

Dohoda sa môže posunúť

Barnier však v utorok naznačil, že po nedeľňajšom neúspechu rokovaní s britským ministrom pre brexit Dominicom Raabom môže k dohode s Londýnom dôjsť až v novembri.

Prečítajte si tiež: Dohodli sa, že sa nedohodli. Mayová sa nemá kam pohnúť Čítajte 

Počas stretnutí s novinármi Barnier spresnil, že je potrebné doriešiť viacero otázok vrátane budúcej podoby hranice medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko.

"Ešte tam nie sme," zhodnotil Barnier stav rokovaní. A dodal, že treba viac času, aby obe strany prijali "celkovú dohodu".

"Tento čas využijeme pokojne, s vážnym úmyslom nájsť v najbližších týždňoch celkovú dohodu," odkázal Barnier.

SkryťVypnúť reklamu

Tuskov hovorca Piotr Serafin v utorok dopoludnia predstaviteľom médií zopakoval, že októbrový summit bol považovaný za najpravdepodobnejší dátum uzavretia potrebnej politickej dohody vzhľadom na ratifikačný proces, ktorý po prijatí dohody musí prebehnúť v Európskom parlamente, v národných parlamentoch niektorých členských krajín EÚ a samozrejme v britskom zákonodarnom zbore.

"Z hľadiska Európanov by ratifikačný proces nemal byť problém," upozornil Serafin.

Brexit

Súvisiace témy: Európska únia, Theresa Mayová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 028
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 236
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 513
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 401
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 188
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 708
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 999
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 645
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Martin Fehérváry

Absolvoval operáciu menisku.


TASR
HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice: ONLINE prenos zo 4. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo 4. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy: HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice.


Viktor Pečovský (druhý sprava) skompletizoval unikátny hetrik.

Kto v Prezidentskom pohári napodobní Pečovského a Kuráka?


Matej Chalupa

V play-off prebehlo dvanásť testov, z toho pozitívny bol jeden.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu