CANBERRA. Austrália je "otvorená" myšlienke presťahovania svojho veľvyslanectva v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema, naďalej je však odhodlaná nájsť riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu vo forme dvoch štátov.
V utorok to na tlačovej konferencii v Canberre povedal austrálsky premiér Scott Morrison.
Uznanie Jeruzalema
"Sme oddaní dvojštátnemu riešeniu a na tom sa nič nezmenilo, ale musíme byť otvorení nápadom, ako to dosiahnuť," cituje Morrisona televízia ABC.

Premiér zdôraznil, že zatiaľ nepadlo nijaké rozhodnutie o presťahovaní veľvyslanectva Austrálie z Tel Avivu do Jeruzalema, argumenty v prospech takéhoto kroku sú však "presvedčivé".
O oficiálnom uznaní Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela a presťahovaní austrálskeho veľvyslanectva informoval Morrison na nedávnom stretnutí aj izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
"Som mu za to veľmi vďačný," napísal Netanjahu podľa agentúry AP na Twitteri s tým, že vzťahy medzi oboma krajinami sa budú naďalej posilňovať.
Morrison tiež v utorok avizoval, že Austrália bude tento týždeň hlasovať proti rezolúcii Organizácie Spojených národov o uznaní Palestínskej samosprávy za predsedu Skupiny 77 (G77) združujúcej rozvojové krajiny a prehodnotí jadrovú dohodu s Iránom.
Presun navrhol bývalý veľvyslanec
Prekvapujúcu zmenu postoja vlády oznámil Morrison krátko pred sobotňajšími doplňovacím voľbami v jednomandátovom obvode Wentworth, ktorý je súčasťou Sydney a od roku 2004 ho držal bývalý predseda vlády Malcolm Turnbull; ten bol v auguste nútený odstúpiť z funkcie.

Vo Wentworthe je najväčšia koncentrácia židovských voličov v Austrálii.
Kandidátom Morrisonovej Liberálnej strany Austrálie je David Sharma, bývalý veľvyslanec v Izraeli, ktorý premiérovi presun ambasády navrhol.
Ak Sharma vo Wentworthe neuspeje, vláda stratí v Snemovni reprezentantov svoju väčšinu jedného hlasu.
Turnbullova vláda sa dištancovala od rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa presunúť americké veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema a označila ho za "neprospešné" pre blízkovýchodný mierový proces.
Morrison však v utorok odmietol názory, že jeho krok je výsledkom tlaku USA alebo súvisí so sobotňajšími voľbami.
Ohrozenie mierového procesu
Indonézia, najľudnatejšia moslimská krajina na svete, varovala Austráliu, že presťahovanie jej veľvyslanectva do Jeruzalema by mohlo podkopať mierový proces medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Indonézska ministerka zahraničných vecí Retno Marsudiová uviedla, že už vyjadrila Austrálii nesúhlas svojej krajiny s takýmto krokom.
"Indonézia podporuje Austráliu a ďalšie štáty, aby pokračovali v podpore mierového procesu a nepodnikali žiadnu akciu, ktorá by mohla podkopať mierový proces a globálnu bezpečnosť," povedala v Jakarte po rokovaní s palestínskym ministrom zahraničných vecí Rijádom Málikím.
Podľa Marsudiovej je Indonézia znepokojená Morrisonovými vyjadreniami a má otázky ohľadom motivácie jeho vyhlásenia.
Indonézia poskytne sedem miliónov dolárov (6,03 mil. eur) ako pomoc pre Palestínčanov vrátane dvoch miliónov dolárov (1,7 mil. eur) prostredníctvom Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA), uviedlo indonézske ministerstvo zahraničných vecí po stretnutím s Málikím.