V čase, keď mnohé ženy v Afganistane nemohli študovať ani pracovať, z nej sa stala prvá afganská pilotka. LATIFA NABIZADA a jej sestra Laliuma pilotovali vrtuľníky Mi-17 v mnohých misiách počas občianskej vojny v Afganistane. Obe sa popri svojej práci stihli vydať a otehotneli jedna po druhej v priebehu niekoľko týždňov. Kým Latifa priviedla na svet dieťa bez väčších problémov, Laliuma na druhý deň po pôrode zomrela.
Latifa sa tak musela postarať o svoju dcéru aj neter a obe ich dojčila. Zakrátko sa opäť posadila do kokpitu helikoptéry a do roku 2013 slúžila ako plukovníčka v afganských vzdušných silách. Keď sa konflikt v jej krajine vyhrotil, požiadala o azyl vo Viedni. Do Bratislavy prišla v rámci konferencie Mestá a utečenci, ktorú zorganizovala Liga za ľudské práva.
"Viacerí Rakúšania majú pocit, že u nich nemáme čo hľadať," hovorí Latifa pre SME.
Ako sa vám žije vo Viedni?
Cítim, že fyzicky tu žijem v mieri, no mysľou aj dušou som stále vo svojej krajine, kde zúri vojna a tečie krv nevinných ľudí.
Stretávate sa ako utečenka v Rakúsku s nevraživosťou?
Ľudia voči nám často zaujímajú obranný postoj, práve v Rakúsku je to dosť cítiť. Afgancov je tu viac. Jeden mi napríklad hovoril, že keď mal druhý pohovor v procese na udelenie azylu, žena, ktorá bola v rozhodovacej komisii, mu rovno povedala, že od nej súhlas na udelenie azylu nedostane, aj keby jej tam o sebe povedal čokoľvek, ale vraj keď už prišiel, nech jej ten svoj príbeh teda porozpráva.
Viacerí Rakúšania majú jednoducho pocit, že u nich nemáme čo hľadať. Niektorí nám dávajú najavo, že by sme sa mali vrátiť do Kábulu a žiť tam. Lenže vojna je v celom Afganistane. Nemôžeme tam zostať na nejakom relatívne bezpečnom mieste zadebnení po celý čas. Deti potrebujú chodiť do školy, my do práce, na nákupy.
Do Viedne ste prišli pred dva a pol rokom. Prečo práve vtedy? Nebol Afganistan nebezpečný dávno predtým?
To je pravda, v Afganistane je vojna niekoľko desiatok rokov, no teraz krviprelievanie vrcholí. Mrzí ma, že to takto musím povedať, ale boje v Afganistane dospeli do bodu, keď na ulici môžete vidieť skutočne desivé výjavy, ako nejaký ozbrojenec hrá futbal s ľudskou hlavou namiesto lopty. Situácia je tam dnes oveľa horšia ako kedykoľvek predtým.
Azyl ste vo Viedni napokon získali. Hoci nemčinu veľmi neovládam, všimla som si, že sa týmto jazykom už bez problémov dorozumievate. Dúfate napriek tomu, že sa jedného dňa budete môcť vrátiť do Afganistanu?