DAMASK, BRATISLAVA. Mohammad Arábí si musel požičať pickup, aby doň zmestil všetko, čo vlastní – niekoľko kufrov, koberec, plastové tašky napchaté oblečením aj mikrovlnku.
Pomedzi veci si ešte sadnú jeho tri deti a manželka. Podobne ako asi päťsto ďalších Sýrčanov ich čaká cesta z libanonského Bejrútu späť domov. Do Sýrie.
„Žil som tu šesť rokov a keďže doma v Sýrii si nemôžem dovoliť nič kúpiť, beriem všetky svoje veci odtiaľto. Odchádzam, pretože nemám žiadnu prácu a musím nakŕmiť deti,“ hovorí sýrsky utečenec pre austrálsku ABC News.
Zo Sýrie v priebehu viac ako sedem rokov trvajúcej vojny ušlo približne 5,6 milióna ľudí. V niektorých častiach krajiny už konflikt ustal a nielen sýrsky líder Bašár Asad žiada Sýrčanov, aby sa vrátili domov.
Motivuje ich aj amnestiami, no mnohí sa obávajú, že ako kritici režimu sú stále na muške.
Asad ľudí potrebuje
Bašárovi Asadovi sa za pomoci Ruska podarilo získať späť väčšinu územia Sýrie, dlhšie sa už hovorí aj o ofenzíve v poslednej provincii v rukách rebelov – Idlib. Prezident však tiež vyzýva ľudí, ktorí utiekli počas vojny za hranice, aby sa vrátili.

Jednou z motivácií má byť aj odpustenie trestov tým, ktorí dezertovali z armády alebo utiekli, aby sa vojenskej službe vyhli. Ľudia v zahraničí majú na prihlásenie šesť mesiacov.
„Rozdiel je v tom, že vojna sa blíži ku koncu a mnohí mladí Sýrčania sa už nebudú tak báť vstupu do armády,“ tvrdí pre denník Washington Post Elia Sammanová, poradkyňa ministerstva pre zmierenie.
Do Sýrie sa preto už začali ľudia pomaly vracať – len zo susedného Libanonu ich prišlo späť asi päťtisíc. V krajine, kde aktuálne žije milión sýrskych utečencov, totiž nemohli pracovať, žili v zlých podmienkach v táboroch a často nemali peniaze. Sýrski utečenci sa navyše v Libanone, ktorý desaťročia hostí státisíce Palestínčanov, netešia dobrej povesti.
Do Sýrie však môžu ísť len tí, ktorým dá vláda povolenie. Otvorení kritici režimu majú problém.
Analytik Břetislav Tureček z Metropolitnej univerzity v Prahe si napriek tomu nemyslí, že by Asadov režim automaticky zasiahol proti tým, ktorí odporovali režimu a rozhodli sa vrátiť.