SOFIA, BRATISLAVA. Polícia zatiaľ nevylúčila žiadnu verziu, prečo cez víkend v bulharskom meste Ruse brutálne zavraždili 30-ročnú moderátorku Viktoriu Marinovovú.
Bulharský generálny prokurátor Sotir Cacarov aj minister vnútra Mladen Marinov podľa webu Dnevnik.bg nešpecifikovali, či vražda novinárky súvisí s jej prácou.
V sobotu večer ju našli znásilnenú a zbitú v kríkoch pri Dunaji. Vražda Marinovovej je už treťou vraždou novinára v EÚ za posledný rok. Ďalšími obeťami sú maltská novinárka Daphne Caruana Galizia a Slovák Ján Kuciak.
Prepierali eurofondy

Marinovová pracovala v meste Ruse v regionálnej televízii TVN ako moderátorka. V jednom z posledných dielov jej relácie Detektor Marinovovej kolega spovedal dvojicu novinárov, ktorých nedávno zadržali úrady, keď sa snažili vyšetriť korupčnú kauzu nazývanú aj #GPGate.
Niektorí bulharskí novinári však upozorňujú na to, že Marinovová nebola priamo investigatívna novinárka a kauze sa nevenovala.
Novinári z investigatívnych projektov Bivol.bg a RISE poukázali v posledných mesiacoch na viaceré veľké stavebné firmy, ktoré prostredníctvom konzultačných firiem prepierali peniaze z eurofondov.
Šéf stránky Bivol Asen Jordanov si myslí, že jeho novinárom pre vyšetrovanie korupčnej kauzy hrozí nebezpečenstvo. Marinovová podľa neho mohla byť obeťou vraždy v súvislosti s tým, že na prípad tiež upozornila.
“Počet zakázaných tém sa neustále rozširuje. Investigatívni novinári sú systematicky odstraňovaní.
„
„Smrť Viktorie, brutálny spôsob, akým bola zavraždená, bola popravou spáchanou na výstrahu," povedal Jordanov. Moderátorku zavraždili po tom, čo si bola zabehať na brehu Dunaja, kam často chodia bežci aj rybári.
Zakázané témy a tlak od vlády
Na vyšetrenie vraždy vyzvali viaceré medzinárodné a novinárske organizácie. Mnohé však bulharským vyšetrovateľom veľmi nedôverujú.
„Existuje dôvod na medzinárodnú skepsu týkajúcu sa záväzkov Bulharska ohľadom slobody tlače a len komplexné a dôkladné vyšetrenie môže tieto pochybnosti zmierniť,“ napísal vo vyhlásení Medzinárodný tlačový inštitút (IPI).

Už počas práce na reportáži o kauze GPGate bulharské úrady zadržali dvojicu novinárov. Aj samotná Marinovová upozornila na facebooku na to, že práca investigatívnych novinárov je čoraz zložitejšia.
„Vláda a korporátny svet silno tlačia na majiteľov médií a aj na samotné médiá. Počet zakázaných tém sa neustále rozširuje. Investigatívni novinári sú systematicky odstraňovaní,“ napísala moderátorka po odvysielaní poslednej časti svojej relácie.