SOFIA. Bulharský investigatívny novinár, ktorý spolupracoval so zavraždenou bulharskou novinárkou Viktorijou Marinovovou, žiada, aby okolnosti jej úmrtia vyšetrovali nielen bulharské orgány, ale aj zahraniční experti z Európskej únie.
"Chceme, aby boli súčasťou vyšetrovania aj nezávislí európski vyšetrovatelia, pretože sme presvedčení o tom, že bulharskí predstavitelia sú súčasťou zločineckej scény v tejto krajine," povedal v pondelok šéf investigatívnej webstránky Bivol.bg Assen Jordanov.
Za rýchle a dôkladné vyšetrenie vraždy sa vyjadrila aj Európska komisia.
Bulhari neveria oficiálnej verzii
V Bulharsku sa v pondelok večer na viacerých miestach konali aj spomienkové smútočné zhromaždenia na počesť Marinovovej, ktorú v sobotu znásilnili a zabili v meste Ruse na severe Bulharska.

V samotnom Ruse si prišli pamiatku novinárky uctiť stovky obyvateľov, ktorí kládli sviečky a kvety k pamätníku na hlavnom námestí. Podobná akcia sa konala aj v metropole Sofia.
Podľa agentúry Associated Press (AP) Bulhari vôbec neveria oficiálnemu vyšetrovaniu tejto vraždy.
Agentúra cituje Kristinu Petkovovú zo Sofie, podľa ktorej majú Bulhari "nulovú dôveru" k predstaviteľom krajiny. "Akékoľvek už budú výsledky vyšetrovania, ľudia im neuveria," povedala.
Marinovová sa venovala podvodom s eurofondmi
Jordanov nespochybňuje vyjadrenia bulharskej polície, podľa ktorej zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Marinovovú zabili v súvislosti s jej novinárskou prácou.

Pripomína však, že táto novinárka sa púšťala do tém, v ktorých sa iní novinári báli rýpať.
Venovala sa predovšetkým podvodom pri využívaní eurofondov v Bulharsku.
Jej posledný článok sa týkal stavebných spoločností zapojených do projektov infraštruktúry financovaných z prostriedkov EÚ, ktoré mali pod palcom miestne úrady.
Smerodajná pre vyšetrovanie Marinovovej vraždy by mohla byť aj jej posledná reportáž pre TVN, lokálnu televíznu stanicu v meste Ruse, ktorú táto novinárka vlastnila.
Reportáž sa týkala okolností zatknutia rumunského novinára Attilu Bira a jeho bulharského kolegu Dimitara Stojanova zo spomínanej stránky Bivol.bg.
Oboch novinárov, ktorí dlhodobo pracujú na téme zneužívania európskych fondov bulharskými úradmi, zatkli v septembri za dramatických okolností na poli na juhozápadnom okraji bulharskej metropoly Sofia.
Na toto miesto obaja prišli na základe tipu od ich informátora a našli tam veľa tašiek plných papierových dokumentov, z ktorých niektoré horeli, iné tleli, ale niektoré boli pomerne zachované.
Vzápätí k nim však pristúpili bulharskí policajti, nasadili im putá a odviezli ich na policajnú stanicu. Jediné vysvetlenie, ktoré novinárom poskytli, bolo to, že ich museli zatknúť za účelom ich identifikácie.
Bulharskú novinárku zavraždili
Marinovovú v sobotu surovo zbili, znásilnili a zavraždili v meste Ruse, jej telo našli ležať v parku pri Dunaji.

Bulharský minister vnútra Mladen Marinov hneď v prvej reakcii vyhlásil, že vražda nemala s novinárkinou prácou nič spoločné.
"Je to o znásilnení a vražde," povedal. Nie všetci však oficiálnej verzii veria.
Vraždu bulharskej novinárky odsúdili aj viacerí zahraniční predstavitelia, na expresné a dôkladné vyšetrenie tohto prípadu vyzvalo v pondelok napríklad nemecké ministerstvo zahraničných vecí.
"Najprv Malta, potom Slovensko a teraz Bulharsko. Je neakceptovateľné, že v Európe vraždia stále ďalších novinárov, vyhlásil v pondelok europoslanec za nemeckých Zelených Sven Giegold, pričom narážal na vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorú zabili v októbri minulého roku, a slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý prišiel o život spolu so svojou snúbenicou vo februári tohto roku.