Poslanci pôsobiaci v Bruseli si môžu počas zasadnutí zdriemnuť, napísať list rodine alebo sa na rokovaniach vôbec nemusia zúčastniť. Vďaka tejto práci si mesačne prilepšia až o 12-tisíc eur, pričom na výplaty sa im skladá aj Slovensko. Fotografie údajných znudených europoslancov zverejnila 22. septembra facebooková stránka Ruské spravodajstvo.
Zábery, ktoré podľa opisu pochádzajú z Bruselu, prezvalo v priebehu nasledujúcich siedmich dní viac ako 5100 používateľov. Autor nimi chcel medzi ľuďmi vzbudiť negatívne emócie voči Európskej únii, na čo poukázal aj portál antipropaganda.sk.
Nie sú z europarlamentu
Koláž je zmesou sfalšovaných a neoveriteľných fotografií. Niektoré z nich už v minulosti kolovali na stránkach ako Pinterest alebo Reddit, kde tiež poukazovali na „flákanie sa“ poslancov. Už na pohľad je jasné, že nepochádzajú z Európskeho parlamentu, či už zo štrasburskej, alebo z bruselskej budovy. Potvrdilo nám to aj tlačové oddelenie Európskeho parlamentu.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?
Napíšte nám na hoax@sme.sk
Že väčšina fotografií nepochádza z europarlamentu, povedala aj slovenská europoslankyňa Monika Beňová. Pochybnosti má iba o jednom zábere, ktorý „pravdepodobne vznikol v sále, kde prebieha plenárne zasadnutie, mohol však vzniknúť napríklad počas prestávky“.
Brazílsky parlament bol aj americkým Kongresom
Antipropaganda.sk uvádza, že fotografie z koláže pochádzajú z brazílskeho parlamentu z obdobia medzi rokmi 2010 až 2015. „Poslanci na fotkách spali napríklad počas dlhých rokovaní či počas hladovky,“ píše.
Rovnaké fotografie z brazílskeho parlamentu v minulosti využili aj prívrženci amerického prezidenta Donalda Trumpa so zámerom zosmiešniť členov amerického Kongresu. „Náš ťažko pracujúci Kongres,“ znel text k príspevku šíriacemu sa v roku 2017.
Portál Snopes, ktorý sa zaoberá overovaním správ, vtedy poukázal na fakt, že fotografie síce sú skutočné, no nezachytávajú Kongres. Podarilo sa mu nájsť pôvodné zábery z roku 2010, na ktorých sa nachádzajú členovia brazílskeho parlamentu.
Európska únia sa stáva terčom hoaxov pomerne často. Ich cieľom je oslabiť dôveryhodnosť organizácie a znížiť jej dôležitosť v očiach občanov členských štátov. Spoločným posolstvom nepravdivých správ sa stáva napríklad to, že na fungovanie Európskej únie posiela Slovenská republika viac peňazí, ako prijíma, čo je v konečnom dôsledku pre ľudí nevýhodné.
Autor: Richard Eisner