PRAHA, BRATISLAVA. V prvom kole ľudovcom stačilo len 8,5 percenta hlasov, no stali sa jednoznačnými víťazmi volieb. Získali šesť mandátov, na druhom mieste bola ODS so štyrmi mandátmi a dominantné ANO až tretie s tromi mandátmi.
Aj také výsledky prinášajú voľby do českého Senátu, ktoré Česko zažíva každé dva roky a kde sa rozhoduje väčšinovým systémom. Vždy sa volí tretina z 81 senátorov, mandát majú na šesť rokov.
Česi budú znovu voliť už v piatok a sobotu. V obvodoch, kde žiadny z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, voliči definitívne rozhodnú o týždeň neskôr.
Slovenský politický systém hornú komoru parlamentu nepozná, no podľa politológa Lukáša Jelínka z Masarykovej demokratickej akadémie má význam. „Dohliada na kvalitu zákonov, ktoré schváli Poslanecká snemovňa, a vďaka rozdielnemu systému prináša inú väčšinu,“ argumentuje.
Systém, ktorý láka osobnosti
Po schválení zákona v dolnej komore českého parlamentu ho schvaľuje Senát. Môže ho prijať, vrátiť do snemovne alebo navrhnúť v zákone zmeny. Podľa Jelínka sa dosť často deje, že poslanci v dolnej komore potom zmeny prijmú.

Väčšinový systém založený na 81 obvodoch zároveň pomáha tomu, aby sa do Senátu dostávali nezávislé alebo lokálne osobnosti – lekári, rektori – ktorí by na straníckych kandidátkach nemali takú šancu.
Tento rok šancu skúšajú aj súperi Miloša Zemana z tohtoročných prezidentských volieb. Veľké šance dostať sa do Senátu má finalista voľby Jiří Drahoš, rovnako aj kandidáti v prvom kole ako Marek Hilšer či Pavel Fischer.
„Väčšina prezidentských kandidátov ťaží zo svojej popularity, ktorú získali už v prezidentských voľbách, ich kampaň preto nemusí byť taká masívna,“ tvrdí v tlačovej správe hlavný bookmaker stávkovej kancelárie Fortuna Michal Hanák, ktorý spomínanej trojici predpovedá vstup do Senátu.
„Ťažiť by z toho mohol predovšetkým Marek Hilšer, ktorý bol pred januárovými voľbami pre spoločnosť prakticky neznámy človek," hovorí. Štyridsaťdvaročný lekár získal vtedy takmer deväť percent, bývalý diplomat Pavel Fischer viac ako desať.
Mandát alebo imunitu?
Do Senátu kandiduje aj kedysi vplyvný politik ČSSD David Rath, ktorého súdia za prijímanie úplatkov. Kandiduje v Litoměřiciach, kde síce nikdy dlhodobo nežil, ale strávil tam niekoľko rokov vo väzbe.
V Ostrave sa zas o funkciu uchádza jeho bývalý stranícky šéf Jiří Paroubek, ktorého nedávno manželka obvinila z prijímania podozrivých peňazí.