LONDÝN, BRATISLAVA. Sergej Skripaľ bol už len starnúci špión na dôchodku, jeho odstránenie tak po toľkých rokoch v britskom exile nemalo žiadny význam.
Aj takto znela jedna z teórií, ktorú po otrávení Skripaľa a jeho dcéry novičkom v britskom Salisbury šírila ruská propaganda.
Nie je to tak. Podľa nemeckého magazínu Focus, ktorý sa odvoláva na zdroj z prostredia tajných služieb NATO, sa Skripaľ ešte v roku 2016 aktívne podieľal na odhalení špiónov ruskej vojenskej rozviedky GRU v Estónsku.
Pre Tallinn boli jeho informácie obzvlášť cenné, keďže pomohli odhaliť ruského špióna medzi dôstojníkmi estónskej armády a jeho otca.
V Španielsku zas pomohol odhaliť mafiánske štruktúry, ktoré sa snažili ovplyvniť politikov, v roku 2012 sa nakrátko objavil aj v Česku, o čom už v máji tohto roka informoval magazín Respekt.
Krátka, ale cenná návšteva

Skripaľ ako bývalý dôstojník GRU mal ešte z 90. rokov informácie o indentite ruských agentov v Európe. „Minimálne raz – v roku 2012 – Skripaľ navštívil Prahu a aj keď sa tu zdržal len krátko, bola údajne jeho cesta pre tajné služby prínosom,“ napísal Respekt.
O konkrétnych špiónoch či ich počtoch, ktoré v Prahe odhalil, nemá magazín informácie, k návšteve sa nevyjadrili ani spravodajské služby či české ministerstvo vnútra.
V týchto dňoch však vychádza kniha britského novinára Marka Urbana, podľa ktorého Skripaľ posunul Britom informáciu o korupcii priamo u jedného z najbližších ľudí ruského prezidenta Vladimira Putina.
A práve preto sa mohol stať terčom útoku ruských tajných.