WASHINGTON. Americký minister obrany Jim Mattis sa rozhodol zrušiť plánovanú návštevu Číny.
S odvolaním sa na vysokopostavených predstaviteľov amerického ministerstva obrany, ktorí si priali zostať v anonymite, o tom v pondelok informovala agentúra Associated Press (AP).
Dôvodom zrušenia návštevy sú podľa týchto informácií zhoršujúce sa vzťahy a napätie medzi Washingtonom a Pekingom, ktoré pôvodne odštartovali nevyjasnené otázky okolo vzájomného obchodu a ciel, no postupne sa preniesli aj do ďalších oblastí vrátane obrany a zahraničnej politiky.
Mattisova návšteva v Pekingu nebola zatiaľ verejne ohlásená, minister tam však mal cestovať ešte v októbri spoločne so šéfom americkej diplomacie Mikeom Pompeom, pričom obaja sa mali stretnúť so svojimi čínskymi rezortnými kolegami. Zatiaľ nie je jasné, či návštevu Číny zruší aj Pompeo.