JAKARTA, BRATISLAVA. Dobrovoľníci kopú hroby dlhé sto metrov. Pôvodne mali byť pre približne tristo ľudí, podľa nových pokynov sa do nich musí zmestiť 1300 tiel.
Počet obetí piatkovej vlny tsunami na indonézskom ostrove Sulawesi pribúda, záchranári sa navyše len ťažko dostávajú do odľahlejších oblastí. Očakáva sa preto, že obetí môže byť niekoľko tisíc.

Indonézske úrady už rozhodli, že obete sa budú pochovávať v hromadných hroboch. „Telá treba pochovať čím skôr, zo zdravotných aj z náboženských dôvodov,“ cituje Guardian Willema Rampangileia, šéfa záchranárov.
Indonézania sú väčšinou moslimovia a tí vykonávajú pohreby čím skôr. Teraz sa tak zúfalé rodiny pokúšajú nájsť medzi obeťami svojich blízkych.
Mnohé tela však ešte nie sú ani identifikované. Navyše, zničené sú celé mestá, ľudia uviazli v troskách domov, mešít či nákupných centier.
V zasiahnutej oblasti Donggala, do ktorej sa záchranári do pondelka rána nevedeli dostať, žije tristotisíc ľudí.
Nemali sme čas
„Nemali sme čas zachrániť sa,“ hovorí ležiac pred vojenskou nemocnicou v Palu Dwi Haris. Pacientov ošetrujú pod holým nebom, keďže menšie otrasy ešte pokračujú. Haris bol pri príchode šesťmetrovej vlny v hotelovej izbe na piatom pochodí s manželkou a dcérou. Do mesta prišli na svadbu.
„Myslím, že som sa zasekol medzi zrútenými stenami. Počul som manželku, ako volá o pomoc, ale potom bolo zrazu ticho. Neviem, čo sa stalo jej a môjmu dieťaťu, azda sú v bezpečí,“ povedal.
7,5
bolo magnitúdo podmorského zemetrasenia, ktoré vyvolalo cunami pri indonézskom ostrove Sulawesi.
V Indonézii nie sú tsunami ničím nezvyčajným, ostrovná krajina leží na okraji takzvaného ohňového kruhu v Tichom oceáne, kde sa stretávajú tektonické dosky, čo vedie k častým otrasom.
Indonézia bola aj najviac zasiahnutou krajinou pri cunami v roku 2004, keď vlna zabila v regióne 250-tisíc ľudí, z toho viac ako polovicu v indonézskej provincii Aceh.
Okamžite po tejto tragédii sa začal budovať výstražný systém, ktorý mal ľudí na pobreží varovať pred blížiacou sa vlnou. V tom prípade sa majú čím skôr dostať na vyvýšené miesto.
Mohol zachraňovať už teraz
Ak by systém fungoval, podľa odborníkov mohol zachrániť mnoho ľudských životov aj v Sulawesi.