MOSKVA. Rusko vraj chce vymeniť ukrajinského režiséra Olega Sencova, ktorý v ruskom väzení už 140 dní drží hladovku, za troch svojich občanov uväznených v USA: obchodníka so zbraňami Viktora Buta, pilota Konstantina Jarošenka, odsúdeného za pašovanie drog, a Máriu Butinovou, držanú vo väzbe.
Uviedol to ruský opozičný denník Novaja gazeta s odvolaním sa na nemenovaný zdroj, blízky rozhovorom o výmene zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou.
"Moskva je pripravená rokovať o takejto 'humanitárnej akcii' priamo s Washingtonom, pričom Ukrajina by nebola do rokovaní zapojená," tvrdí tento zdroj.
Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová denníku oznámila, že o takejto iniciatíve nevie.
Ani Sencovov obhajca Dmitrij Dinze nemá vedomosť "o takejto konfigurácii", avšak je ochotný prispieť k výmene, ak sú zámery Moskvy naozaj vážne.
O väzňoch rokoval Pompeo s Lavrovom
Pilota Jarošenka poslal americký súd v roku 2011 za pašovanie drog na 20 rokov do väzenia.

But si odpykáva 25-ročný trest za sprisahanie v súvislosti s predajom zbraní povstalcom z kolumbijskej organizácie FARC.
Butinovú americké úrady podozrievajú z nezákonného lobingu, za čo jej hrozí desať rokov väzenia.
Novaja gazeta pripomenula, že o osude všetkých štyroch väzňov minulý mesiac telefonicky rokovali šéfovia americkej a ruskej diplomacie: Mike Pompeo vtedy nastolil otázku Sencovova oslobodenia, Sergej Lavrov naopak hovoril o "nezákonnom väznení" podnikateľa Buta a pilota Jarošenka, ako aj o "prenasledovaní ruskej občianky Butinovej pod vymyslenou zámienkou ".
Začiatkom septembra amerického prezidenta Donalda Trumpa požiadala o omilostenie Buta a Jarošenka ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová.
O Butovi a Jarošenkovi sa nedávno zmienil aj Viktor Medvedčuk, ukrajinský podnikateľ známy blízkymi vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri výmene zajatcov medzi Ukrajinou a proruskými separatistami.
Ukrajinský ochranca ľudských práv Michail Čaplyga považuje výmenu Sencova za troch Rusov za "teoreticky možnú", s prihliadnutím na minuloročný precedens, kedy sa Rusko dohodlo s Tureckom - a úplne bez Kyjeva - na výmene dvoch väznených krymskotatarských aktivistov za dvoch Rusov, obvinených v Turecku zo špionáže.
Sencova odsúdili v politickom procese
Takáto výmena by ale pravdepodobne vzbudila otázky pri medzinárodných organizáciách upozornil Denis Krivošejev z Amnesty International.

"Treba si uvedomiť, že Sencov bol odsúdený v politickom procese, vina mu nebola preukázaná a mal by byť oslobodený," poznamenal a dodal, že výmena by nemala komukoľvek umožniť uniknúť zodpovednosti za spáchané zločiny - a But a jeho podniky zohrali svoju úlohu pri páchaní vojnových zločinov na civilnom obyvateľstve.
Sencov prestal prijímať potravu 14. mája. Nažive je udržiavaný infúziou vo väzenskej nemocnici.
Režisér sa hladovkou domáha oslobodenia "všetkých ukrajinských politických väzňov" z ruských väzníc.
Štyridsaťdvaročný filmový režisér a odporca ruskej anexie Krymu bol v roku 2015 odsúdený na 20 rokov za údajný terorizmus a obchodovanie so zbraňami v procese, ktorý Amnesty International označila za stalinistický.
Súdny proces kritizoval Kyjev, Európska únia aj Spojené štáty.
Ruská väzenská správa v piatok zverejnila snímky zo Sencovovho vyšetrenia v nemocnici, aby preukázala, že väzeň nie je v ohrození života.