SOUL. Počet severokórejských prebehlíkov do Južnej Kórey sa odvtedy, čo sa vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) dostal pred siedmimi rokmi k moci, znížil.
Uviedol to juhokórejský zákonodarca Pak Pjong-sek, ktorého v nedeľu citoval spravodajský portál stanice BBC.
Politik sa odvoláva na údaje juhokórejského ministerstva pre zjednotenie, podľa ktorých došlo vlani k 1127 ilegálnym prekročeniam hraníc, zatiaľ čo v roku 2011 činila táto bilancia 2706 prípadov.
Prísnejšie kontroly
Podľa neho sú hlavnými príčinami poklesu prísnejšia pohraničná kontrola a vyššia cena účtovaná zo strany prevádzačov.

Pchjongjang na dané vyhlásenie bezprostredne nereagoval. Drvivá väčšina úspešných prebehlíkov z KĽDR dostane v Kórejskej republike juhokórejské občianstvo.
Soul tvrdí, že od ukončenia kórejskej vojny v roku 1953 utieklo do Južnej Kórey viac než 30-tisíc Severokórejčanov. Krajiny sú technicky stále vo vojnovom stave.
Väčšina prebehlíkov využíva trasu cez Čínu, ktorá má s KĽDR najdlhšie hranice; tie sú ľahšie prekročiteľné než ťažko strážená demilitarizovaná zóna (DMZ) medzi oboma Kóreami.
Čína však považuje prebehlíkov skôr za ilegálnych migrantov než za utečencov a často ich násilným spôsobom vracia do ich pôvodnej vlasti.
Vzťahy sa zlepšili
Vzťahy medzi Soulom a Pchjongjangom sa v uplynulých mesiacoch výrazne zlepšili.

Najvyšší predstavitelia oboch krajín - kórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un - sa začiatkom mesiaca už po druhý raz stretli v Pchjongjangu, kde hovorili o pozastavených rokovaniach ohľadom denuklearizácie.
Stretnutie nasledovalo po júnovom historickom stretnutí Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Singapure, kde sa dohodli na všeobecných podmienkach spolupráce pri likvidácii jadrových zbraní na Kórejskom polostrove.
Trump označil summit za úspech a dokonca vyhlásil, že KĽDR už nepredstavuje jadrovú hrozbu.
Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho však počas prejavu na zasadaní Valného zhromaždenia OSN v New Yorku v sobotu vyhlásil, že Severná Kórea sa "v žiadnom prípade" nedenuklearizuje skôr, než sa medzi ňou a Spojenými štátmi nevybuduje väčšia dôvera. Z pomalého posunu v tejto otázke obvinil sankcie USA.