SKOPJE. Macedónska ústredná volebná komisia má k dispozícii výsledky z takmer polovice volebných miestností, v ktorých ľudia hlasovali v referende o zmene názvu krajiny na Republiku Severné Macedónsko.
Premiéri Macedónska a Grécka v júni potvrdili, že dosiahli dohodu o novom názve Macedónska, čomu predchádzali dlhoročné spory. Dohodu následne ratifikoval aj macedónsky parlament.
Premiér vidí úspech
Podľa zástupcov komisie viac ako 90 percent voličov odpovedalo pozitívne na otázku "Ste za členstvo v Európskej únii a NATO prostredníctvom uznania dohody medzi Macedónskou republikou a Gréckou republikou?".

Pol hodinu pred zatvorením volebných miestností však bola účasť len 34 percent. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytlo 85 percent volebných miestností. Na to, aby bolo referendum platné, je potrebná 50-percentná volebná účasť.
Premiér Zoran Zaev označil referendum za "úspech pre demokraciu a európske Macedónsko". Premiér bude musieť v prípade neúspešného referenda získať dvojtretinovú väčšinu parlamentu na prijatie zmeny v ústave. Politik uviedol, že ak sa mu to nepodarí, vyhlási predčasné voľby.
Grécko hovorí o starostlivých krokoch
Grécke ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu večer uviedlo, že výsledok hlasovania si bude vyžadovať starostlivé kroky "k zachovaniu pozitívneho potenciálu dohody".
"Nacionalizmus, podozrievanie, denné falošné správy a extrémny fanatizmus bohužiaľ neumožnili triezve posúdenie veľkých benefitov prameniacich z dohody," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.
Grécky minister obrany Panos Kammenos na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že "68 percent ľudí zrušilo dohodu".
Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko okrem iného preto, že sa rovnako volá jeden z gréckych regiónov. Gréci sa preto obávajú, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región a tiež sa snažiť "prisvojiť si" odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa nachádzala na území dnešného Grécka. Zažehnanie sváru by navyše malej balkánskej krajine otvorilo dvere do Európskej únie a NATO.