LONDÝN. Jedným z mužov obvinených za útok na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa je 39-ročný plukovník ruskej vojenskej rozviedky Anatolij Vladimirovič Čepiga.
Britský denník The Telegraph v stredu takto označil muža, ktorý je doteraz známy verejnosti ako Ruslan Boširov.
Správnosť identifikácie údajne potvrdili aj zdroje televízie Sky News, polícia zatiaľ odhalenia nekomentovala.
Ruská rozviedka
Čepiga podľa denníka bojoval v konfliktoch v Čečensku a na Ukrajine a je držiteľom najvyššieho ruského vyznamenania.

Británia z otravy Skripaľa a jeho dcéry nervovým plynom obvinila okrem Boširova tiež muža, ktorý je známy ako Alexander Petrov.
Britské úrady predtým uviedli, že príslušníci vojenskej rozviedky GRU pravdepodobne do Británie cestovali pod falošnými menami.
Muži výzorom zodpovedajúci fotografiám uverejneným britskou políciou neskôr v rozhovore pre televíziu RT povedali, že Boširov a Petrov sú ich skutočné mená a že do Skripaľovho bydliska v juhoanglickom Salisbury prišli za pamiatkami.
The Telegraph napísal, že skutočnú identitu Boširova odhalil v spolupráci s investigatívnym webom Bellingcat.
Putin klamal
Zistenia podľa denníka odhaľujú lživé tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že sú to nevinní civilisti.

"Toto odhalenie eliminuje akékoľvek ďalšie pochybnosti o tom, že dvaja podozriví v prípade otravy novičokom boli v skutočnosti ruskí agenti na tajnej vládnej misii," napísala medzinárodná reportérska skupina Bellingcat.
Čepiga vraj v roku 2001 dokončil štúdium na vojenskej akadémii na ruskom Ďalekom východe a potom nastúpil k útvaru špeciálnych jednotiek, s ktorými absolvoval tri turnusy v druhej čečenskej vojne.
V roku 2014 bol podľa The Telegraph vyslaný na Ukrajinu. O niekoľko mesiacov neskôr mu prezident Putin udelil vyznamenanie Hrdinu Ruskej Federácie pri "utajenej ceremónii".
Polícia sa odmietla vyjadriť
Londýnska polícia, ktorá otravu novičokom vyšetruje, odmietla agentúre Reuters informácie médií okomentovať, rovnako ako britské ministerstvo zahraničia.
Minister obrany Gavin Williamson však podľa Reuters vyjadrením na twitteri zdanlivé správy potvrdil.
"Ukázalo sa, že pravou identitou jedného z podozrivých zo Salisbury je ruský plukovník. Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí na tomto prípade neúnavne pracujú," napísal minister. Britské médiá si ale všimli, že Williamsonov tweet bol neskôr bez vysvetlenia zmazaný.
The Telegraph citoval nemenovaného bývalého vysokého dôstojníka ruskej armády, podľa ktorého nasadenie osoby s hodnosťou a skúsenosťami Čepigu v Salisbury naznačuje, že rozkaz o útoku prišiel "z najvyšších miest". Taký je aj postoj britských úradov.
Čepiga je držiteľom viac ako 20 vyznamenaní
Čepiga je podľa novinárov držiteľom viac ako 20 vyznamenaní. Na rozdiel od ďalších osôb ocenených najvyšším vyznamenaním, ktoré zvyčajne verejne odovzdáva ruský prezident osobne, o ňom nie je mnoho verejne dostupných informácií.
The Telegraph citoval z príspevku na webovej stránke ruských veteránov, kde sa píše, že v "decembri 2014 bol plukovník Čepiga ocenený rádom Hrdina Ruskej Federácie za vykonávanie mierovej misie".
Vyznamenanie svojich absolventov ohlasuje na svojich stránkach aj vojenská akadémia vo východoruskom Blagoveščensku. Podľa Bellingcat sú tu ako poslední dvaja uvedení práve Čepiga a istý Alexander Popov.
Záznamy o ostatných absolventoch obsahujú detailné popisy ich zásluh, posledné dva prípady však sprevádzajú iba frázy "dekrétom od ruského prezidenta".
Na oboch údajných páchateľov incidentu v Salisbury bol už skôr vydaný európsky zatykač. Britská prokuratúra verí, že má dostatok dôkazov pre ich odsúdenie za prípravu vraždy Skripaľa a pokus o vraždu jeho dcéry Julije.
Takisto mužov podozrieva zo zabitia Dawn Sturgessovej, ktorá s novičokom náhodou prišla do kontaktu v júli.
Rusko akýkoľvek podiel na udalostiach odmieta.