WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď v utorok na generálnom zhromaždení OSN americký prezident Donald Trump hovoril o Iráne ako o najväčšej súčasnej hrozbe pre mier, bolo jasné, že sa tejto témy len tak ľahko nezbaví.
Presadil ju aj ako hlavnú tému stredajšieho zasadnutia Bezpečnostnej rady, ktorému predsedal. A to aj napriek tomu, že v otázke Iránu si nerozumie so svojimi tradičnými spojencami.
Tí totiž naďalej dodržiavajú dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu z roku 2015, od ktorej Spojené štáty odstúpili.
Ako ešte môže Trump zasiahnuť proti Iránu?
Pritvrdzovať sankcie a trestať spojencov
Dohoda z roku 2015 mala obmedziť iránsky jadrový program, aby teokratický režim nebol schopný vyrobiť jadrovú zbraň. Odmenou za to bolo pre Teherán zrušenie väčšiny ekonomických sankcií.
Trumpova vláda od dohody odstúpila s tvrdením, že uvoľnenie sankcií po podpise dohody len posilnilo iránsku armádu, ktorá z toho financuje akcie v Sýrii a popri- tom v tajnosti pracuje na jadrovej zbrani.
Nové sankcie, ktoré už Američania zaviedli a chystajú ďalšie, v tomto chápaní boli to isté, ako keď sa svet snaží obmedziť tok peňazí pre teroristický Islamský štát.

Nič také sa však nepotvrdilo a Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu pravidelne potvrdzuje, že Irán aj po tohtoročnom americkom odstúpení od zmluvy dodržuje jej podmienky.
Dohodou sa riadia aj zvyšné strany a Európska únia, Rusko a Čína už pripravujú plán, ako nové sankcie obísť . Aby napríklad európske firmy mohli nakupovať ropu z Iránu, pričom by neplatili priamo v dolároch, ale akousi formou barteru, za čo by zas Iránci mohli nakúpiť v Taliansku.
Mohla by sa tým obísť americká hrozba, že európske firmy si musia vybrať, či budú obchodovať so Spojenými štátmi alebo s Iránom. Obchod by totiž neprebiehal v peňažnej forme. Samozrejme, tento návrh Američanov pohneval.
“Vládou navrhovaná taktika zmeny režimu v Iráne je len túžbou a nesprávnym vyhodnotením spravodajských informácií o slabosti iránskeho režimu.
„
„Som veľmi sklamaný z plánu Európskej únie,“ povedal šéf americkej diplomacie Mike Pompeo. „Toto je jedno z najviac kontraproduktívnych opatrení pre regionálny a globálny mier, aké sa dajú vymyslieť.“
„Pokračovaním príjmov pre režim upevňujete pozíciu Iránu ako hlavného štátneho sponzora terorizmu,“ odkázal Európe s tým, že „skorumpovaní ajatolláhovia a revolučné gardy sa dnes ráno museli smiať“.
Trump preto už v OSN avizoval nové sankcie proti režimu. Výsledkom má byť to, že iránska ekonomika začne kolabovať a začnú sa množiť protesty podobné tým, ktoré sa v Iráne odohrávali začiatkom tohto roka.
Dosiahnuť rokovania s Iránom
Trump sa pred rokom na pôde OSN vyhrážal zničením severokórejskému režimu, v júni sa stretol s diktátorom Kim Čong-unom a v utorok ho už v prejave chválil za dosiahnutý pokrok. Je niečo podobné možné aj pri Iráne?
„Som si istý, že je to milý muž,“ napísal Trump v tweete pred prejavom v OSN o iránskom prezidentovi Hassanovi Ruhánimu. V New Yorku sa s ním však nestretol.
Trump naznačuje, že je ochotný sa stretnúť prakticky s kýmkoľvek a veľmi verí vo svoje vyjednávacie schopnosti.