BERLÍN. Novým predsedom parlamentnej frakcie nemeckých strán únie CDU/CSU sa v utorok v Berlíne stal prekvapujúco Ralph Brinkhaus (50).
Vyzývateľ dlhoročného šéfa klubu poslancov Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a Kresťanskosociálnej únie (CSU) a blízkeho spolupracovníka kancelárky Angely Merkelovej, Volkera Kaudera (69), vyhral tajné voľby pomerom hlasov 125:112.
Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Zasadnutie frakcie prerušili
Podľa rovnakého zdroja sa zasadanie frakcie po zverejnení výsledkov hlasovania prerušilo a jej predsedníctvo sa odobralo na rokovania o dôsledkoch utorkovej voľby.
Volker Kauder mal protikandidáta v súboji o funkciu po prvý raz po 13 rokoch pôsobenia na čele frakcie.

Muž, ktorý je poslancom Spolkového snemu (Bundestagu) od roku 1990, stál pri Angele Merkelovej v ťažkých chvíľach zvládnutia finančnej krízy okolo Grécka, opustenia jadrovej energie i migračnej krízy.
Napriek týmto problémom dokázal prispieť k upevneniu kancelárkinej pozície.
Ralph Brinkus, "revolucionár" z Vestfálska, si na víťazstvo nad šéfom frakcie trúfol z pozície jeho doterajšieho zástupcu.
Vopred informoval o kandidatúre tak Merkelovú, ako aj Kaudera, pričom o svojom predchodcovi neutrúsil doteraz ani jediné kritické slovo.
Evidentne však využil obdobie, v ktorom eskalovala nespokojnosť vo frakcii s jej vedením, ale i samotnou kancelárkou.
Jeho program je veľmi jednoduchý, hlási sa k novým osobnostiam, novému vetru a tempu vo frakcii, neprofiluje sa však ako kritik šéfky spolkovej vlády.
Hodina demokracie
Nemecká kancelárka po hlasovaní priznala prehru. "Toto je hodina demokracie. V nej jestvujú aj prehry, a na tom niet čo skrášľovať," povedala Merkelová.
Merkelová by napriek tomu chcela, aby frakcia CDU/CSU pracovala aj ďalej úspešne, a preto aj podporí Ralpha Brinkhausa, kde len budem môcť.
Podpredseda koaličnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka Ralf Stegner však povedal, že pre Merkelovú je to veľká rana.
Šéf frakcie nacionalistikej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Alexander Gauland hovoril zasa o blízkom konci Merkelovej.
"Myslím si, že je to v každom prípade ďalší krok ku koncu Merkelovej vlády, ktorý zažijeme podstatne skôr ako si dnes predstavujeme."
V podobnom duchu sa vyjadril aj druhý muž frakcie liberálov z FDP Alexander Graf Lambsdorff, či šéfovia parlamentnej frakcie opozičnej strany Ľavica Sahra Wagenknechtová a Dietmar Bartsch.
Hlasovanie o dôvere
Šéf nemeckých liberálov z FDP Christian Lindner následne vyzval Angelu Merkelovú, aby sa v Spolkovom sneme podrobila hlasovaniu o dôvere.
Podľa Lindnera fakt, že Merkelovej blízky spolupracovník vo voľbách neuspel, ukazuje, že kancelárka si v plnej miere nemôže byť istá už podporou v jej vlastnej frakcii.
Osobne preto odporúča Angele Merkelovej, aby dala v parlamente hlasovať o dôvere, po ktorom môže buď obnoviť stabilitu, alebo odovzdať riadenie krajiny iným.
Jasný signál
Znalci pomerov v Nemecku sa zhodujú na tom, že úspech Kauderovho vyzývateľa v utorkových voľbách - Ralpha Brinkhausa - je po dvoch dramatických vládnych krízach v spolkovej republike v priebehu iba niekoľkých mesiacov jasným signálom zmenšujúcej sa podpory Merkelovej vo frakcii strán únie.
Nemecká Slobodná demokratická strana (FDP) sa práve pod vedením Christiana Lindnera mala stať pred niekoľkými mesiacmi súčasťou tzv. jamajskej koalície v Berlíne v spoločnosti strán únie CDU/CSU a zelených.
Jej šéf napokon tomuto kroku zabránil so zdôvodnením, že jeho strana nechce robiť ústupky, pokiaľ ide o jej zásady, a že "je (v takom prípade) lepšie nevládnuť, ako vládnuť falošne".