VIEDEŇ. Rakúske ministerstvo vnútra vyzvalo v internom e-maile políciu, aby obmedzila spoluprácu s novinármi, ktorí o nej nepíšu dostatočne pozitívne.
V dokumente, ktorý po úniku do médií označili za nezáväzný "podnet", ministerstvo takisto odporučilo, aby sa vo všetkých prípadoch uverejňovala štátna príslušnosť a pobytový status podozrivého.
Aktívnejšie by policajný hovorca mal na základe odporúčaní informovať aj o sexuálnych deliktoch.
Informoval o tom rakúsky denník Die Presse.
Rakúske ministerstvo vnútra ovláda od konca minulého roka pravicovo-populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Kancelár Sebastian Kurz obsah e-mailu kritizoval.
Iba pozitívna komunikácia
"Bohužiaľ niektoré médiá už tradične (napríklad STANDARD, Falter) a najnovšie aj Kurier poskytujú veľmi jednostranné a negatívne spravodajstvo o ministerstve vnútra, respektíve polícii," píše sa v e-maile, ktorý z policajných kruhov unikol do rakúskej tlače.
List Der Standard a Kurier sú popredné rakúske liberálne denníky, Falter je týždenník.
"Dovoľujem si odporučiť, aby sa obmedzila komunikácia s týmito médiami na najnutnejšiu (zákonom predpísanú) mieru ...," píše ministerstvo v e-maile zaslanom hovorcom polície jednotlivých spolkových krajín.
Ako odosielateľ e-mailu je uvedený hovorca ministerstva vnútra Christoph Pölzl. Médiá by mali podľa ministerstva vopred garantovať "neutrálne alebo pozitívne spravodajstvo".
Relácia o policajnej práci
Za príklad dáva súkromnú televíznu stanicu ATV, ktorá chystá reláciu o každodennej policajnej práci.
"Každý diel sa bude kontrolovať a až po kontrole s pozitívnym výsledkom pôjde do vysielania," stojí v e-maile.
ATV v reakcii odmietla, že by ministerstvo či polícia mali na konečnú podobu jej programu vplyv.
Zdôrazňovanie národnosti
Ministerstvo v liste policajného hovorcu tiež vyzýva, aby v budúcnosti dôsledne zverejňovali štátnu príslušnosť a pobytový status podozrivých z trestných činov.
Napríklad ministerstvo spravodlivosti od roku 2014 ale odporúča, aby sa údaje ako národnosť, náboženstvo alebo farba pleti uverejňovali len v prípade, že je to nevyhnutne potrebné.
Jedným z odporúčaní v zaslanom e-maile je tiež to, aby polícia oveľa aktívnejšie informovala o sexuálnych deliktoch, hlavne v prípade, že k nim došlo na verejnosti a obeť a páchateľ sa nepoznali. V doterajšej praxi sa v prípade, že páchateľa polícia poznala, od informovania o trestnom čine upúšťalo v záujme ochrany obete, informoval denník Die Presse.
V reakcii na zverejnenie dokumentu ministerstvo uviedlo, že jeho odporúčania sa zakladajú "na dlhoročných skúsenostiach mnohých pracovníkov ministerstva" a že ide iba o "podnet", nie o nariadenie. Spôsob, akým Der Standard a Kurier o e-maile informovali, podľa ministerstva však dokazuje, že "podozrenie zo zaujatosti" nie je obyčajným výmyslom.
Kurz: Obmedzenie slobody tlače je neprijateľné
Ministrom vnútra je od vlaňajšieho decembra Herbert Kickl z protiimigračnej FPÖ. Podľa zverejnenej reakcie nebol minister "zadávateľom ani príjemcom" kontroverzného e-mailu.

Opozícia však Kickla ostro napadla. Že by o e-maile nevedel, nie je podľa nej pravdepodobné. "Kickl má zrejme problémy so slobodou tlače," povedal predseda parlamentnej frakcie sociálnych demokratov Andreas Schieder.
"Takto vyzerá demagógia ... Toto ohrozuje demokraciu. Kickl sa stal skutočným rizikom," uviedla na twitteri predsedníčka liberálnej strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová.
Na odporúčania o spôsobe komunikácie polície s médiami v utorok kriticky reagoval aj kancelár Sebastian Kurz. "Akékoľvek obmedzenie slobody tlače je neprijateľné," uviedol. "Vylučovanie alebo bojkot vybraných médií v Rakúsku nemá miesto," dodal. Podľa neho sa však aj predchádzajúca vláda sociálnodemokratického kancelára Christiana Kerna pokúšala obmedzovať prácu médií.