PARÍŽ, BRATISLAVA. Takmer trojtisícové Civray v centrálnom Francúzsku tradične volilo socialistov. Potom sa však miestni voliči nechali presvedčiť mladým investičným bankárom, o ktorom dovtedy veľa nevedeli, ale sľuboval im zmenu a zbúranie tradičných straníckych zákopov.

Rok a pol po tom, ako miestni prispeli k víťazstvu Emmanuela Macrona v prezidentských voľbách, mnohí priznávajú, že to už oľutovali.
„Ale áno, je to veľmi dobrá vláda,“ hovorí ironicky pre New York Times 60-ročný Fernand Aso, ktorý na malom miestnom námestí predáva olivy.
„Veľmi dobrá vláda pre bohatých, ktorí vykopávajú chudobných na ulice. Nie je to dobrá vláda pre ľudí, ktorí naozaj pracujú,“ popisuje pocity čoraz väčšieho počtu Francúzov.
Nejde len o pocity niekoľkých voličov v malom meste, Macronova popularita sa prepadáva celoštátne.
Len 29 percent
Podľa prieskumu agentúry Ifop zverejneného v nedeľu sa na Macronovo vládnutie pozitívne pozerá len 29 percent Francúzov. O päť percentuálnych bodov menej ako mesiac predtým.
Prieskum Kantar Sofres Onepoint spred týždňa zas ukázal, že spokojných je len 19 percent Francúzov.
Vo Francúzsku nejde o neobvyklý jav, voliči veľmi skoro opúšťajú svojich obľúbencov. Podobný prepad v popularite krátko po volebnom víťazstve zažili aj jeho predchodcovia.
29 percent
Francúzov hodnotí vládnutie Emmanuela Macrona po roku a pol pozitívne.
Pravičiar Nicolas Sarkozy v roku 2012 však prehral proti kandidátovi socialistov a Francois Hollande sa pred rokom radšej ani neuchádzal o zvolenie, lebo by nemal šancu. Macron má teraz horšie preferencie ako Hollande po roku a pol na čele krajiny.
Ak by Macronov prepad pokračoval, na sile by mohla naberať jeho vyzývateľka spred roka Marine Le Penová alebo iný kandidát jej Národného frontu, ktorý sa medzitým premenoval na Národné zhromaždenie a ešte viac sa snaží zbaviť imidžu krajne pravicovej strany.
Macronovo domáce oslabenie tak môže ohroziť aj jeho snahu spomaliť nárast populistov na európskej úrovni.