RÍM, BRATISLAVA. V súčasnosti sme asi najznámejšia loď na svete, hovoril hrdo v júni v reportáži BBC kapitán Antoine Laurent. Jeho plavidlo Aquarius práve obchádzalo tuniské brehy a mierilo k Líbyi.
Bolo to krátko po tom, ako nová talianska vláda a, najmä, minister vnútra Matteo Salvini zabránili plavidlu vylodiť 630 utečencov zachránených pri líbyjských brehoch. O štyri dni neskôr a 1800 kilometrov ďalej už loď zakotvila v španielskej Valencii.
V čase prípravy reportáže BBC sa loď vracala k Líbyi pomôcť ďalším utečencom, ktorí sa vydali na nebezpečnú plavbu cez Stredozemné more.
„Zdá sa, že máme krátku pamäť a zabúdame na ľudí v zúfalých situáciách,“ povedal vtedy na palube lode Max Avis, koordinátor mimovládky SOS Méditerranée pre pátranie. Táto organizácia loď spolu s Lekármi bez hraníc vlastní.
Politici, príďťe sa pozrieť

„Obávam sa, že sa posúvame smerom k svetu, kde budú ľudia ľahostajnejší k ľudskému utrpeniu. Vyzval by som tých lídrov, aby sa s nami nalodili a videli situáciu, ktorej čelíme. Aby videli topiacich sa ľudí, aby sme videli, či potom nezmenia postoje,“ odkázal európskym lídrom, ktorí sa v tom čase stretávali v Bruseli, aby hovorili o migračnej politike.
Európski politici neformálne pozvanie odmietli a naďalej pokračovali v tvrdej politike proti mimovládkam, ktoré zachraňovali ľudí pri líbyjskom pobreží. Najmä Taliansko po nástupe novej vlády trvalo na tom, že už nemôže prijať žiadneho utečenca.