PEKING. Vatikán podpísal s Čínou významnú dohodu o vymenovaní biskupov.
Otázka vymenovania čínskych biskupov bola centrom sporu medzi Pekingom a Svätou stolicou už niekoľko desaťročí, odvtedy, čo v roku 1951 prerušili diplomatické vzťahy.
Katolíci v Číne
"Dočasnú dohodu" podpísali v Pekingu námestník čínskeho ministra zahraničia Wang Čchao a vatikánsky podsekretár pre štátne záležitosti monsignor Antoine Camilleri.

Peking dlho trval na tom, že musí schváliť vymenovanie biskupov v Číne, čo je v rozpore s katolíckym pravidlom, že je to rozhodnutie pápeža.
V krajine je okolo desať miliónov katolíkov, ktorí buď navštevujú štátom schválené kostoly alebo budú praktizujú svoju vieru v ilegálnych kongregáciách oddaných Vatikánu.
Predpokladá sa, že na základe novej dohody budú v budúcnosti biskupov navrhovať čínske úrady a potom ich bude schvaľovať pápež, informuje redaktor BBC James Reynolds.
V rámci dohody pápež František uznal sedem biskupov menovaných Pekingom. Okrem nich tiež uznal biskupa, ktorý vlani zomrel.
František vyjadril nádej, že dohoda "umožní prekonanie rán z minulosti" a prinesie zjednotenie katolíkov v Číne. Peking sa zas vyjadril, že dúfa, že dohoda povedie k zlepšeniu vzťahov s cirkvou.
Vatikán zradil
Kritici, medzi ktorými je aj hongkonský arcibiskup, tvrdí, že uzavretie dohody s Komunistickou stranou je zrada zo strany Vatikánu.

Ako pripomína spravodajský portál BBC, Vatikán v oznámení dohody nespomínal Taiwan, ktorého je jediným európskym diplomatickým spojencom a ktorý Čína považuje za odtrhnutú provinciu.
Tchaj-pej tvrdí, že ho Rím uistil, že dohoda nie je "politickej alebo diplomatickej povahy" a neohrozí ich 76-ročný diplomatický vzťah.