LONDÝN, BRATISLAVA. Theresa Mayová je v zásade slušná a normálna osobnosť, nemá mesiášsky komplex. Neklame sa jej ľahko, ani jej to nejde, píše o britskej premiérke komentátor Independentu Tom Peck.
„Preto, keď vidíte, ako stojí na tlačovej konferencii si zaťatými zubami, očami naširoko otvorenými a divoko sa pohybujúcimi, ako keby všetko prebiehalo absolútne nesprávne a ona nemá žiadnu predstavu, čo s tým urobiť, môžete si byť istí, že všetko naozaj dopadlo absolútne zle a ona naozaj nemá predstavu, čo s tým urobiť,“ napísal.
Týmito slovami zhodnotil Mayovej stredajší pokus presvedčiť lídrov členských štátov Európskej únie o svojom pláne na budúce vzťahy medzi Británou a Európskou úniou.
Ponížená lídrami a sebou
Od júla navrhuje, aby Británia ostala súčasťou spoločného trhu tovarov, ale nie služieb. Británia by podľa jej predstáv prebrala kontrolu nad migráciou a nemusela by vznikať pevná hranica medzi Írskom a Severným Írskom.
Hlavný odkaz, ktorý si vypočula, však bol, že je to nepriechodné. Peck a aj ďalší komentátori Mayovej vystúpenie zhodnotili tak, že ju v Salzburgu ponížili.

„A potom sa musela ponížiť sama,“ píše Peck, podľa ktorého bola Mayová na tlačovej konferencii zmätená, ako keby sa stratila na ceste z tanečného stanu na festivale o štvrtej ráno.
„Severné Írsko buď ostane v jednotnom trhu a colnej únii, alebo v ňom ostane celá Veľká Británia, alebo nebude žiadna dohoda,“ zhrnul ešte Peck možnosti. „Nič z toho nie je pre Britániu prijateľné.“
Mayová pritom mohla tušiť, že ju v Salzburgu neprijmú z nadšením. Už od predstavenia svojho plánu mesiace počúva, že je pre Európu nepriechodný. Únia nechce dopustiť, aby si niekto z podmienok členstva vyberal len tie, ktoré mu vyhovujú.
V piatok sa Mayová napriek tomu postavila pred novinárov a zopakovala, že jej vláda trvá na júlovom návrhu. Od Európskej únie očakáva, že ponúkne vlastné návrhy.
Čo mali za lubom?
Podľa medializovaných informácií Mayovú pred summitom hlavný poradca pre brexit Olly Robbins presvedčil, že európski lídri plán prijmú.