SALZBURG. Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz sa vo štvrtok opätovne vyslovil proti diskusii o rozdelení migrantov v Európe.
Týmto spôsobom by sa otázka migrácie nevyriešila, povedal Kurz pred začiatkom druhého dňa neformálneho summitu Európskej únie (EÚ) v rakúskom Salzburgu.
Niektorí šéfovia štátov a vlád EÚ však o tejto téme chcú naďalej diskutovať, "preto ju budeme mať naďalej v programe," cituje Kurza agentúra APA.
Žiadny zásadný pokrok
Prezidenti a premiéri v stredu večer v Salzburgu diskutovali o témach migrácie a azylu. Atmosféra bola podľa Kurza lepšia než na iných stretnutiach, v rokovaniach však nenastal zásadný pokrok.

Diskusia o rozdelení utečencov však v každom prípade nie je riešením, zdôraznil rakúsky kancelár. Oveľa viac je potrebné prehĺbiť spoluprácu so severoafrickými krajinami, najmä Egyptom.
Návrh začať rozhovory s Egyptom a ďalšími krajinami regiónu podľa Kurza podporujú predstavitelia všetkých členských štátov EÚ.
Na otázku, či by štáty, ktoré sa doposiaľ zdráhali prijať utečencov, mohli namiesto toho poskytnúť viac finančných príspevkov, odpovedal rakúsky kancelár vyhýbavo.
Ako uviedol, má dojem, že čoraz viac jeho kolegov si uvedomilo, že otázka migrácie sa musí riešiť nie kvótami, ale na vonkajších hraniciach EÚ a prostredníctvom spolupráce s tranzitnými krajinami.
Odchod Británie
Kurz tiež podotkol, že v otázke brexitu vníma stále veľmi odlišné pozície medzi Veľkou Britániou a EÚ.

Odhliadnuc od ostrých vyjadrení v médiách bolo obom stranám na rokovaniach jasné, že k riešeniu možno dospieť len vtedy, keď budú komunikovať.
Rakúsky kancelár potvrdil, že v novembri sa uskutoční mimoriadny summit o brexite. "Hlavy štátov a vlád to podporujú," dodal, presný dátum plánovanej schôdzky však neuviedol.
Kurz zároveň vyjadril nádej, že kompromis v otázke brexitu podporia aj európsky a britský parlament. Oba parlamenty musia zmluvu o vystúpení Británie z EÚ ratifikovať do 29. marca 2019.
Babiša debata o migrácii sklamala
Českého premiéra Andreja Babiša sklamal priebeh debaty o migrácii, keďže viacerí európski lídri trvajú na prerozdeľovaní migrantov.

"Bola tam debata o tom, že my sa zmierime s tým, že prichádzajú ilegálni migranti a že sa majú redistribuovať prichádzajúce lode. Čo je samozrejme ďalšia pozvánka a povzbudenie pre pašerákov a tá debata ma veľmi sklamala," povedal Babiš.
Myslí si, že štáty ako Grécko, Taliansko, Španielsko, "by mali mať jasnú stratégiu, to znamená zastaviť túto migráciu".
Český premiér naopak ocenil myšlienku usporiadať summit so severoafrickými štátmi a ďalším spôsobom ich podporiť.
Kritický postoj k Frontexu
Babiš ďalej vysvetlil svoje kritické postoje voči posilňovaniu Frontexu s tým, že jeho úlohu nespochybňuje.
Potrebuje však konkrétnejšie objasniť, ako budú jeho noví zamestnanci pracovať a kde budú nasadení.

Otázkou je podľa neho aj ich význam, keďže každý štát má už teraz svoju vlastnú pobrežnú stráž.
"Budem sa pýtať, ako prišli na tých 10-tisíc zamestnancov? Na základe akej analýzy? Pokiaľ viem, teraz má (Frontex) 3000 zamestnancov. Pýtam sa, kde budú nasadení? Kam majú noví zamestnanci ísť? Či budú vypomáhať pobrežným strážam alebo sa budú angažovať pri návratovej politike?" pýtal sa Babiš.
Práve angažovanie sa Frontexu v návratovej politike považuje za dôležité.
"Rozumiem tomu, že pokiaľ nastane mimoriadna situácia a nejaká krajina si zavolá Frontex na pomoc," pokračoval. Agentúra Frontex je tak "de facto rezervná európska polícia", dodal.
Spoločný rozpočet
Babiš je taktiež kritikom návrhu európskeho rozpočtu. Únia bude totiž podľa jeho slov potrebovať veľké množstvo finančných prostriedkov na riešenie systémovej migrácie.
Náklady na zbrojenie tak považuje za zbytočné, keďže jednotlivé krajiny už prispievajú do rozpočtu Severoatlantickej aliancie (NATO).
Pokiaľ Únia chce skutočne riešiť migráciu sú podľa jeho názoru dôležitejšie financie potrebné na dohody so severoafrickými krajinami.
Prístup zmierenia sa s prichádzajúcimi ilegálnymi migrantmi do Európy a ich prerozdelenie medzi jednotlivými členskými štátmi však považuje za "absolútne neprijateľný".