PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Keď cez mesto Če-čin na severovýchode Južnej Kórei prechádzal vyzdobený vlak, davy v okolí mávali bielomodrými vlajkami a púšťali ohňostroje a balóny.
Prechod severokórejského vlaku na juh bol však len symbolický – a ubehlo od neho jedenásť rokov.
Teraz, v čase zlepšovania vzťahov medzi Severnou a Južnou Kóreou, sa o obnovení vlakového spojenia začalo opäť hovoriť.
Odborníci však upozorňujú na to, že podobnému projektu zatiaľ bránia sankcie a že severokórejský diktátor Kim Čong-un sa zatiaľ nevzdal jadrových zbraní. Soul podľa mnohých koná unáhlene.
Projekty namiesto zbraní
Do Če-činu prichádza každý týždeň skupina ľudí, ktorá upratuje vyprahnutú vlakovú stanicu. Okrem spomínaného vlaku v roku 2007 sem cez jednu z najstráženejších hraníc sveta žiaden iný vlak nikdy neprišiel. Miestni však dúfajú, že situácia sa čoskoro zmení.

„Možno z tadeto raz pôjde vlak do Ruska...“ zamýšľa sa podľa denníka Washington Post 60-ročná realitná agentka Kim Čung-ča, podľa ktorej už začali ceny nehnuteľností stúpať.
Naznačujú to doterajšie rokovania severokórejského lídra a juhokórejského prezidenta. Kim Čong-un a prezident Mun Če-in sa tento týždeň v Pchjongjangu dohodli na ďalšom odzbrojovaní aj zatvorení skúšobného strediska raketových motorov a odpaľovacej rampy.
„Kórejský polostrov by mal byť zemou mieru bez jadrových zbraní a jadrovej hrozby,“ povedal Mun podľa denníka Guardian.
Odkedy sa v Singapure americký prezident Donald Trump stretol s Kimom, zlepšujú sa aj vzťahy susedných krajín. Kim dokonca prisľúbil návštevu Soulu. Zničenie centra na výrobu plutónia pre jadrové bomby analytici takisto považujú za výrazný krok.
“Kim sa chce vzdať čo najmenšieho množstva jadrových zbraní a súčasne dosiahnuť uvoľnenie sankcií.
„
Rôzne organizácie však upozorňujú na to, že režim sa jadrových zbraní stále nevzdáva, a Kim nehovorí o tom, čo s už vyrobenými zbraňami urobí.