SALZBURG. Podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska musí Veľká Británia prepracovať kľúčové časti svojho návrhu dohody o jej odchode z Európskej únie.
"Britský návrh musí byť prepracovaný a až potom o ňom treba ďalej rokovať," vyhlásil Tusk v stredu v Salzburgu tesne pred začiatkom európskeho summitu, ktorého kľúčovou témou bude práve brexit.
Sporná hranica medzi Írskom a Severným Írskom
Podľa Tuska sú stále najproblematickejšími oblasťami budúca ekonomická spolupráca medzi EÚ a Londýnom, a najmä dohoda o režime na hraniciach medzi Írskom, ktoré zostáva členom EÚ, a Severným Írskom, ktoré ako súčasť Británie z EÚ odchádza.
Hranica medzi Írskom a Severným Írskom bude po odchode Veľkej Británie z európskeho bloku jedinou pozemnou hranicou medzi EÚ a Britániou.
Mayová: Ustúpiť musí únia, a nie Londýn
Britská premiérka Theresa Mayová celý problém vidí inak a v článku, ktorý napísala pre stredajšie vydanie nemeckého denníka Die Welt trvá na tom, že ustúpiť musí únia, a nie Londýn.

Podľa Mayovej názory Veľkej Británie sa v priebehu času už menili a vyvíjali, čo podľa nej znamená, že jej krajina už svoju ochotu ustúpiť preukázala, a teraz je v tomto zmysle na ťahu Európska únia.
Mayová v článku v Die Welt dokonca tvrdí, že voľba už je len medzi prijatím jej návrhu a tým, že sa Londýn a Brusel nedohodnú a Veľká Británia z únie vystúpi takzvane "na tvrdo", bez akejkoľvek dohody.
Hoci do samotného brexitu zostáva ešte pol roka, európski aj britskí činitelia potrebujú dosiahnuť dohodu o ňom už v priebehu najbližších týždňov, aby tak zostal ešte dostatok času na riadny ratifikačný proces v jednotlivých krajinách EÚ.

Vo Veľkej Británii sa medzičasom množia hlasy za nové referendum o brexite, v ktorom by sa podľa aktuálnych prieskumov už väčšina Britov vyslovila proti odchodu z únie.
Mayová je však tvrdo proti takýmto návrhom a zatiaľ to nevyzerá, že by nápad zorganizovať nové referendum získal dostatočnú podporu v parlamente.