PCHJONGJANG. Severokórejský vodca Kim Čong-un prisľúbil na trvalo rozobrať skúšobné stredisko raketových motorov a odpaľovaciu rampu, súhlasí tiež s medzinárodnou kontrolou expertov.
Po stredajšom rokovaní s Kimom v Pchjonjangu o tom podľa agentúry AP informoval juhokórejský prezident Mun Če-in.
Polostrov bez zbraní
Podľa Muna ide o konkrétne kroky k odstráneniu jadrových zbraní z Kórejského poloostrova. Obaja lídri sa zhodli na tom, že poloostrov chcú bez nukleárneho arzenálu.

Mun tiež povedal, že KĽDR chce podniknúť aj ďalšie kroky, ako trvalá demontáž hlavného severokórejského jadrového komplexu v Jongbjonu, pokiaľ Spojené štáty podniknú príslušné opatrenia.
Americký prezident výsledky summitu ocenil. Trump na twitteri napísal, že Kim súhlasil s jadrovými kontrolami a s trvalým odstránením skúšobného strediska a štartovacej rampy za prítomnosti medzinárodných odborníkov.
"Medzitým nebudú žiadne raketové a jadrové skúšky," napísal s tým, že výsledky summitu sú veľmi vzrušujúce.
Kim následne na tlačovej konferencii s Munom povedal, že v blízkej budúcnosti navštívi Soul.
Pokiaľ sa tak stane, bude prvým severokórejským vodcom, ktorý od konca druhej svetovej vojny navštívil juhokórejskú metropolu, píše AP.
Loading
...
Podpísali dohodu
Juhokórejská agentúra Johnhap medzitým oznámila, že ministri obrany oboch kórejských štátov podpísali rozsiahlu vojenskú dohodu, ktorá pomôže znížiť vzájomné napätie a predísť náhodným stretom.

Už na summite v apríli sa Soul s Pchjongjangom dohodli, že zanechajú všetky nepriateľské činnosti.
V stredu sa Mun a Kim stretli na druhom kole rokovaní, ktoré by malo byť záverečné.
V stredu podpísané vyhlásenie ministrov obrany okrem iného uvádza, že KĽDR a Južná Kórea pozdĺž spoločnej námornej aj pevninskej hranice vytvoria nárazníkové zóny, vďaka ktorým bude možné napätým situáciám predchádzať.
Soul s Pchjongjangom tiež zriadili spoločný vojenský výbor, ktorého úlohou bude riziko hrozieb vyhodnocovať a spoločnou komunikáciou náhodným stretol predchádzať.
Krajiny budú v pohraničí rovnako spoločne pátrať po vojakov padlých v priebehu kórejskej vojny na začiatku 50. rokov.
Ďalším z výsledkov vrcholovej schôdzky je podľa Muna rozhodnutie, že oba kórejské štáty sa budú uchádzať o spoločné usporiadanie letných olympijských hier v roku 2032.
Ďalší tohtoročný summit
Juhokórejský prezident priletel v utorok do severokórejského hlavného mesta priamo zo Soulu na trojdňovú návštevu.
Ide už o jeho tretí tohtoročný summit s vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Kim Čong-unom.
Na predošlých summitoch s Munom, ako aj na júnovom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Singapure vyjadril Kim želanie, dosiahnuť úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova.
Čína podporuje ďalšie mierové rozhovory
Čína privítala výsledok summitu juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a severokórejského vodcu Kim Čong-una a podporuje ďalšie rozhovory, ktoré by viedli k uvoľneniu napätia medzi Kóreami.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Keng Šuang v stredu uviedol, že jeho krajina zaznamenala pozitívne účinky stretnutia na uvoľnenie vojenského napätia a podporu mierových rozhovorov, ako aj na proces denuklearizácie.
Čína je najdôležitejším spojencom Severnej Kórey a dlho susednú krajinu vyzývala na odzbrojenie a na to, aby svoju pozornosť zamerala na hospodársky rozvoj. Krajina tiež hostila šesťstranné rokovania o denuklearizácii a trvá na tom, aby akékoľvek dlhotrvajúce dohody rešpektovali jej záujmy.
Čína tiež ostro vystupovala proti nasadeniu moderného amerického systému protiraketovej obrany v Južnej Kórei, čo posilňuje vojenskú prítomnosť Washingtonu v severovýchodnej Ázii. Podľa Číny to však ohrozuje jej bezpečnosť.
Každý krok v snahe obmedziť severokórejský jadrový program preto môže vnímať, ako krok k odstráneniu daného systému, píše agentúra AP.