ATÉNY, BRATISLAVA. Žijú v preplnených táboroch, ktorých kapacita je prekročená aj trojnásobne.
Lekári riešia prípady, keď sa tínedžeri opakovane zo zúfalstva pokúsia o samovraždu, u niektorých sa prejavuje elektívny mutizmus, teda z úzkosti prestanú rozprávať.

V najväčšom gréckom utečeneckom tábore v Morii na ostrove Lesbos je v súčasnosti deväťtisíc ľudí, z toho približne tretina sú deti.
Prišli sem väčšinou z neďalekého Turecka, mnohí ešte predtým, ako sa pred dva a pol rokom uzavrela balkánska cesta utečencov na Západ. Roky tak ostávajú natlačení v stanoch alebo v nákladných kontajneroch.
Teraz je dôležité, aby sa deti a ohrození dospelí s psychickými problémami čím skôr presunuli do iných európskych štátov, vyzýva v správe mimovládna organizácia Lekári bez hraníc.
Napravte svoje chyby
„Už tri roky vyzývame grécke úrady a Európsku úniu, aby konečne prebrali zodpovednosť za svoje kolektívne zlyhanie,“ píše v správe mimovládka. „Najohrozenejších treba okamžite evakuovať na bezpečné miesta v iných európskych štátoch.“
Podobné správy nie sú nové, informácie o psychických problémoch utečencov, ktorí uviazli v Grécku alebo v Taliansku, prichádzajú pravidelne. Navyše ide vo veľkej miere o deti, ktoré vynechávajú školskú dochádzku.
Medzi utečencami v táboroch je asi tri a pol tisíca detí, ktoré sú bez rodičov. Práve tie sa stali v posledných dňoch hlavnou českou politickou témou.