MOSKVA. Sýrska protivzdušná obrana omylom zostrelila ruské vojenské lietadlo Il-20. Za lietadlom sa totiž kryli izraelské stíhačky, ktoré ostreľovali ciele v Sýrii.
Časť trosiek nezvestného ruského vojenského lietadla Il-20 objavili v utorok ruské pátracie lode v Stredozemnom mori.
Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.
Rezort v Moskve tiež uviedol, že sa našli aj časti tiel a osobné veci 15 členov posádky, ktorí prišli o život pri jeho zostrelení blízko pobrežia Sýrie.
Miesto, kde sa stroj zrútil, sa nachádza zhruba 27 kilometrov západne od sýrskeho pobrežného mesta Bániás.
Moskva obviňuje Izrael
"Konanie Izraela, kvôli ktorému bolo zostrelené (lietadlo) Il-20, Rusko hodnotí ako nepriateľské," informoval hovorca ministeratva Igor Konašenkov.
Vinou Izraela podľa hovorcu ministerstva zahynulo 15 ruských vojakov a Rusko si vyhradzuje právo na odvetu.

Izrael vopred nevaroval ruské velenie v Sýrii a o svojej akcii ho upovedomil „menej než jednu minútu pre úderom, čo neumožnilo stiahnuť ruské lietadlo do bezpečia“, povedal Konašenkov podľa agentúry RIA Novosti.
Lietadlo Il-20 bolo podľa Konašenkova zostrelené raketou S-200.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu po incidente podľa agentúry Reuters telefonoval so svojím izraelským rezortným kolegom Avigdorom Liebermanom.
Povedal mu, že Moskva pripisuje Izraelu plnú zodpovednosť za zostrelenie ruského vojenského lietadla blízko Sýrie.
Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že za zostrelením ruského lietadla sýrskou raketou stojí "séria tragických okolností".
Zároveň prisľúbil posilniť bezpečnosť ruských vojakov umiestnených v tejto oblasti prostredníctvom "krokov, ktoré si každý všimne".
Putin v utorok neadresoval svoje rozhorčenie priamo Izraelu, povedal však, že súhlasí so stanoviskom ruského ministerstva obrany. Dodal, že Kremeľ okolnosti nešťastia preskúma.
Izraelský útok
Agentúra TASS spresnila, že k incidentu došlo v pondelok približne o 23.00 h moskovského času, keď sa lietadlo po svojej misii vracalo na ruskú základňu Humajmím.

Spojenie s lietadlom sa prerušilo počas letu nad Stredozemným morom, vo vzdialenosti asi 35 kilometrov od pobrežia.
Ministerstvo uviedlo, že stroj Il-20 zmizol z obrazoviek radarov počas útoku štyroch izraelských lietadiel F-16 na sýrske objekty v provincii Lázikíja.
Podľa ruskej armády sa lietadlo stratilo z radarov približne v dobe útoku izraelského letectva na sýrsku Latákíju a vypustení rakiet z francúzskej fregaty Auvergne, ktorá sa plaví pri sýrskom pobreží.
Loading
...
Paríž a Washington zodpovednosť odmietajú
V ruských médiách sa medzitým objavili dohady, že Il-20 mohli zostreliť štyri izraelské stíhačky F-16 útočiace na armádny sklad pri Latákíji.

Ďalšie dohady sa odvolávali na informácie CNN, ktorá informovala, že lietadlo mohla zostreliť sýrska protivzdušná obrana omylom pri tom, keď sa snažila odraziť izraelský nálet.
Izraelské ozbrojené sily vyjadrili v utorok na Twitteri ľútosť nad smrťou posádky ruského vojenského lietadla.
Izrael zo zostrelenia lietadla obviňuje režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada s tým, že plnú zodpovednosť za incident nesú sýrske ozbrojené sily.
Francúzsko medzitým informovalo, že nemá so zmiznutím ruského lietadla nič spoločné. „Popierame akékoľvek zapojenie,“ povedal agentúre Reuters plukovník Patrik Steiger.
Účasť na útoku proti Sýrii poprel aj Pentagon. Damask zostrelenie lietadla zatiaľ nekomentoval.
Vojna v Sýrii
Il-20, v kóde NATO zvaný Coot, slúži k rádioelektronickému prieskumu a boju; vybavený je infračerveným skenerom, optickými senzory a rádiolokátorom s bočným vyžarovaním.
Vyvíjali ho od roku 1965 na základe civilného dopravného lietadla Iljušin Il-18D. Prototyp IL-20 sa prvýkrát vzniesol do vzduchu v lete 1969. Odvtedy bol niekoľkokrát modernizovaný.
V Sýrii sa podľa severu osvedčil pri koordinácii náletov ruského letectva a striel s plochou dráhou letu Kalibr.
Rusko je spojencom sýrskej vlády a do tamojších bojov sa zapojilo v roku 2015. S jeho a iránskou pomocou sa vládnym jednotkám podarilo vybojovať späť asi dve tretiny územia.
Od roku 2011 zo Sýrie utieklo viac ako päť miliónov ľudí a o život prišlo viac ako 350-tisíc.