LONDÝN, BRATISLAVA. Dvaja muži na záberoch vlastne ani neboli Rusi, aj keď obaja žili v Moskve. Do Anglicka prišli na predĺžený víkend, pričom sa zastavili v duty free obchode na letisku Gatwick, kde kúpili fľaštičku parfumu, do ktorej predtým britskí tajní agenti vložili stopy bojovej látky novičok.
Dvojica si zašla do historického Salisbury, kde sa cestou k slávnej katedrále stratili a pristavili sa pri dome bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, aby sa opýtali na cestu.
A Rusko ani nikdy nemalo novičok, takže všetky obvinenia sú len snahou Britov a Američanov diskreditovať ruského prezidenta Vladimira Putina. Navyše, zvýšil hlas ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzja, keď ponúkal na pôde Bezpečnostnej rady OSN moskovskú verziu udalosti v Británii, Briti sa snažili zakryť svoj podiel na trestnom čine.
Preto vraj bránili Skripaľovej dcére Julii, ktorú novičok takisto zasiahol, v kontakte s ruskými orgánmi, ktoré sa ju podľa britských vyšetrovateľov pokúsili zabiť, opisuje zasadnutie rady Guardian.
Práve bezpečnostná rada je miestom, cez ktoré by sa útok chemickou zbraňou na britskom území - ako hovoria Briti o snahe otráviť Skripaľovcov a neskôr ďalších dvoch ľudí, z ktorých jedna žena zomrela – dostať pred medzinárodných vyšetrovateľov.

Šanca na úspech je však nulová, keďže samotné Rusko má v Bezpečnostnej rade právo veta a bez súhlasu rady sa prípadom Medzinárodný trestný súd zaoberať nebude.
Rusi ich aj tak nevydajú
Briti sa ani nesnažia získať dvoch mužov podozrivých z útoku v Salisbury z Ruska. Jednak ruské zákony nepovoľujú vydávať ruských občanov na stíhanie do zahraničia a Moskva tiež popiera, že by o dvojici údajných agentov vojenskej rozviedky GRU niečo vedela.
Britská vláda tvrdí, že za útok je zodpovedná ruská vláda na čele s Putinom, keďže ona je tá, kto činnosť GRU kontroluje.
„GRU je veľmi disciplinovaná organizácia s jasným systémom velenia,“ povedala v parlamente v stredu premiérka Theresa Mayová. „Nemohla to byť operácia jednotlivca, je takmer isté, že ju odobrili mimo tajnej služby na najvyšších úrovniach ruského štátu.“

Bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami sú už teraz veľmi napäté, keďže Londýn v marci, krátko po otrávení Skripaľovcov, vyhostil 23 ruských diplomatov. Navyše presvedčil väčšinu európskych spojencov, aby sa k tomuto kroku pridali.
Vtedy premiérka Theresa Mayová dodávala, že aj pre Londýn je dôležité, aby dialóg s Ruskom ostal zachovaný. Nedá sa preto očakávať, že by Londýn úplne zmrazil vzťahy s Moskvou, neurobil tak ani v roku 2006, keď ruskí agenti zabili v Británii Alexandra Litvinenka.
Vyšetrovanie ruských peňazí
Britská národná kriminálna agentúra však začala skúmať pôvod peňazí ruských oligarchov blízkych Putinovi, ktorí sa usadili vo Veľkej Británii vďaka peniazom, ktoré často pochádzajú z pochybných zdrojov.