DAMASK, BRATISLAVA. O útoku režimu Bašára Asada na sýrsku provinciu Idlib sa hovorí už mesiace. V posledných týždňoch tam prichádzali tisíce civilistov z iných území, o ktoré protivládni rebeli prišli.
Dnes oblasť ovládajú nielen povstalci, ale aj džihádisti. Civilisti sa zase obávajú sľúbenej krvavej ofenzívy. Ukončí boj o Idlib vojnu v Sýrii?
1. Čo je to Idlib a prečo je kľúčový?
Kedysi to bolo centrum sýrskeho poľnohospodárstva, pestovali sa tu olivy, bavlna aj čerešne. Dnes je provincia aj rovnomenné mesto na severozápade Sýrie pri tureckých hraniciach poslednou oblasťou v rukách protivládnych povstalcov a džihádistických skupín.

Od začiatku sýrskej vojny v roku 2011 sa tu intenzívne bojovalo a mesto bolo striedavo v rukách opozičných síl a vládnych jednotiek. Kým pred vojnou žilo v oblasti 1,5 milióna ľudí, dnes je Idlib domovom pre tri milióny ľudí. Tretinu podľa BBC tvoria deti a väčšina prišla do oblasti z iných provincií, ktoré povstalci postupne strácali.
Ak by sýrsky prezident Bašár Asad Idlib opätovne získal, išlo by o strategické aj symbolické víťazstvo. Pre protivládne skupiny by to bola veľká porážka – v krajine by už kontrolovali len malé a oddelené oblasti.
Ziskom Idlibu by sýrska armáda ovládla aj dve strategické cesty – diaľnicu M5 vedúcu z Jordánska do Turecka a diaľnicu M4, ktorá vedie z Asadom obsadeného Aleppa do prístavu Latákíja, kde sa nachádza aj ruská vojenská základňa.
2. Kto Idlib dnes ovláda?
“Idlib je poslednou zastávkou občianskej vojny v Sýrii.
„
V provincii dnes okrem množstva civilistov žije podľa webu Middle East Eye viac ako 70-tisíc protivládnych povstalcov, BBC hovorí asi o 30-tisíc bojovníkoch. Opozičné skupiny sú však veľmi rozmanité – sú tu džihádisti aj protivládni povstalci, ktorí bojujú proti radikálnemu islamu.
Najväčšie slovo v Idlibe má skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá je prepojená na teroristickú organizáciu al-Káida. Za teroristov ju označuje aj Západ.