CARACAS. Venezuelská vláda v pondelok uviedla, že migrácia obyvateľov z krajiny je "normálna" a celá situácia sa zveličuje s cieľom oprávniť intervenciu zo strany zahraničných veľmocí. Informovala o tom agentúra Reuters.
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v auguste uviedla, že exodus obyvateľov z Venezuely, ktorá trpí hyperinflačným hospodárskym kolapsom, sa blíži ku "krízovému momentu" porovnateľnému k situácii utečencov v Stredomorí.
Vidí za tým zámer na intervenciu
Podľa venezuelskej viceprezidentky Delcy Rodríguezovej však existuje "zámer zmeniť normálny migračný tok na humanitárnu krízu s cieľom oprávniť medzinárodnú intervenciu vo Venezuele".

"Nedovolíme to," uviedla na tlačovej konferencii. Kritizovala tiež zahraničné agentúry za to, že sa spoliehajú na údaje o venezuelskej emigrácii poskytované inými krajinami a nezadovážia si údaje od samotnej Venezuely.
Organizácie OSN pre migráciu a utečencov v spoločnom augustovom vyhlásení oznámili, že 2,3 milióna Venezuelčanov v súčasnosti žije v zahraničí a viac ako 1,6 milióna krajinu od roku 2015 opustilo.
Skúsili šťastie, podľa Madura už ľutujú
Prezident Nicolás Maduro v pondelkovom televíznom prejave vyhlásil, že po opozičných pouličných protestoch a amerických finančných sankciách sa niektorí Venezuelčania rozhodli "skúsiť svoje šťastie" v iných krajinách, ale 90 percent z nich to už ľutuje.

Podľa neho v minulých dvoch rokoch opustilo krajinu najviac 600-tisíc Venezuelčanov. Odvolal sa pritom na "potvrdené, overené skutočné údaje".
Hovorca OSN Stéphane Dujarric v auguste informoval, že Venezuelčania utiekli najmä do Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Brazílie a ako hlavný dôvod odchodu uvádzali nedostatok potravín.
Podľa Dujarricových slov predstavitelia humanitárnych agentúr OSN hlásili, že 1,3 milióna z tých ľudí, čo ušli, trpia podvýživou.
Takisto uviedol, že kritický nedostatok základných liekov a zdravotníckych potrieb vo Venezuele "viedol k prudkému zhoršeniu kvality nemocníc".