CHCEMNITZ. Pri sobotňajších demonštráciách v nemeckom meste Chemnitz utrpelo zranenia najmenej osemnásť ľudí.
Vyplýva to z predbežnej bilancie polície, ktorá tiež zaznamenala najmenej 25 trestných činov, informovala agentúra DPA.
Potýčky medzi demonštrantmi a policajtmi
Bližšie podrobnosti o zranených polícia neposkytla. V prípade trestných činov podľa nej išlo o poškodzovanie majetku, ublíženie na tele, kladenie odporu policajtom a použitie symbolov protiústavných organizácií.
Potýčky boli hlásené medzi demonštrantmi a policajtmi po tom, ako pravicovú demonštráciu proti migrantom ukončili skôr, ako bolo plánované.
S políciou sa dostali do konfliktu aj niektorí členovia skupiny asi 300 osôb, ktorí sa pokúsili preniknúť k zhromaždeniu pravicovopopulistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).
Na rôznych demonštráciách v meste sa zúčastnilo celkovo okolo 9500 ľudí. V nasadení bolo celkovo 1800 policajtov. Príslušníkov policajných zložiek Saska posilnili kolegovia z deviatich ďalších spolkových krajín, ako aj Spolková polícia.
V meste dobodali muža
Chemnitz sa stal stredobodom debaty o cudzincoch v nemeckej spoločnosti po tom, ako v meste minulú nedeľu (26. augusta) dobodali na smrť 35-ročného Nemca.
Dvoch podozrivých z činu, Iračana a Sýrčana, zadržali a umiestnili do vyšetrovacej väzby.
V uplynulom týždni mesto zažilo viaceré pochody a protesty organizované pravicovými skupinami, počas ktorých sa objavili správy o útokoch na okoloidúcich cudzincov, i protidemonštrácie.
Pokým jedna strana obhajuje multikulturalizmus, druhá tvrdí, že neobmedzená imigrácie urobila Nemecko menej bezpečným, píše DPA.
Spoločný pochod
Týždeň po smrtiacom útoku a následných nepokojoch sa v sobotu zúčastnilo približne 4500 ľudí na spoločnom pochode pravicovopopulistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) a xenofóbnej iniciatívy Pegida.
Pridali sa k nim aj demonštranti z pravicovopopulistického občianskeho hnutia Pro Chemnitz.
Mnohí niesli transparenty s nápismi "My sme ľud" a "Merkelová musí odísť", ktorým poukazovali na kontroverznú migračnú politiku kancelárky Angely Merkelovej.
Súbežne sa okolo 3500 ľudí zhromaždilo na demonštrácii za pokoj a proti násiliu a xenofóbii - so sloganmi ako "Chemnitz bez nacistov" či "Srdce namiesto štvania".