BERLÍN. Nemecko znepokojuje napätá situácia v Chemnitzi.
Vo východonemeckom meste neďaleko českých hraníc v nedeľu popoludní radikáli napadli prisťahovalcov a ľudí, ktorí nevyzerali ako Nemci.
Predtým vyšli do ulíc stovky obyvateľov kvôli násilnej smrti tridsaťpäťročného Nemca, z ktorej sú obvinení dvaja migranti.

Ďalšie demonštrácie, pri ktorých utrpelo zranenia niekoľko ľudí, sa odohrali v pondelok.
Výpady proti prisťahovalcom tvrdo odsúdila nemecká vláda. Debatuje sa o tom, či Sasko situáciu zvláda.
Okolnosti stále vyšetrujú
Rozbuškou napätia, ktoré sa vo východonemeckých mestách prejavuje opakovane, sa stal spor, ktorý si v noci zo soboty na nedeľu vyžiadal jedného mŕtveho s dvoch zranených.
Mŕtvym je nemecký občan. Podozrivými sú dvaja muži vo veku 21 a 22 rokov z Iraku a Sýrie, ktorých súd poslal do väzby.
Bližšie okolnosti činu polícia stále objasňuje, hovorí ale o bezdôvodnom útoku.
Protesty a vodné delá
V nedeľu popoludní - teda v čase, keď ešte nebola potvrdená národnosť podozrivých - mestom na protest prešlo najprv asi 100 priaznivcov protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AFD) a neskôr ďalších zhruba 800 ľudí, medzi ktorými bolo aj množstvo pravicových radikálov.
Chemnitz pre ich akciu, pri ktorej skandovali okrem iného "My sme národ" a na policajtov hádzali kamene a fľaše, musel predčasne ukončiť mestské slávnosti.

Vyhrotené boli aj pondelkové demonštrácie, pri ktorých polícia nasadila vodné delá.
Protestu organizovaného pravicovo populistickým hnutím Pre Chemnitz a protidemonštrácie zvolanej združením Chemnitz Nazifrei (Chemnitz bez nacistov) sa spolu zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí.
Okrem protestov navyše došlo k útokom pravicových extrémistov na prisťahovalcov. Medzi napadnutými sú tridsaťročný Bulhar, osemnásťročný Sýrčan či osemnásťročný Afganec.
Ľahké zranenia ale utrpela napríklad aj pätnásťročná Nemka, ktorá mladého Afganca sprevádzala.
AfD sa dištancovala
Dianie v zhruba štvrťmiliónovom meste v pondelok dôrazne odsúdila nemecká vláda, ktorá hovorí o "štvanici na inak vyzerajúcich a odinakiaľ pochádzajúcich ľudí".
"To, čo bolo v nedeľu v Chemnitzi miestami k videniu a čo je vidieť aj na záznamoch, to nemá v našom právnom štáte miesto," zdôraznil hovorca kabinetu Steffen Seibert.
“Národnosť podozrivého nikdy neospravedlňuje rasistickú štvanicu, aká sa odohrala v nedeľu v Chemnitzi.
„
Útoky odsúdili tiež opoziční politici, z ktorých si ale niektorí kladú otázku, nakoľko majú saské úrady ešte situáciu pod kontrolou.
Od brania spravodlivosti do vlastných rúk sa dištancovali aj zástupcovia AfD, aj keď predtým ich poslanec Markus Frohnmaier o podobnom postupe s pochopením tweetoval.
Kvôli protestom organizácia RAA Sachsen, ktorá pomáha obetiam pravicového násilia, vyzvala migrantov, aby sa radšej vyhli centru Chemnitzu.
Podľa organizácie hrozia ďalšie útoky rasistov a neonacistov podobné tým z nedele.
Médiá píšu o rasistickej štvanici
Nemecké médiá píšu v súvislosti s dianím v Chemnitzi o barbarstve, neprípustnej štvanici na inak vyzerajúcich obyvateľoch aj o zaťažkávacej skúške pre právny štát v Sasku.
"Kde môže dôjsť ku štvaniciam, tam skončil právny štát," varuje denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
"Kto vyzýva na" hon "na ľudí iného pôvodu, je štváčom. Už účasť na stretnutiach, ktoré ohrozujú ľudí, je trestná. Štát a len štát je zodpovedný za verejnú bezpečnosť," zdôrazňuje denník FAZ.
Zároveň má za to, že po vražde v Chemnitzi sprvu všetko fungovalo tak, ako malo, keď sa rýchlo podarilo zadržať dvojicu podozrivých mužov zo Sýrie a z Iraku.
"Národnosť podozrivého nikdy neospravedlňuje rasistickú štvanicu, aká sa odohrala v nedeľu v Chemnitzi," konštatuje denník Stuttgarter Zeitung, podľa ktorého sú takéto udalosti hnané tými najnižšími inštinktami. "Branie spravodlivosti do vlastných rúk, po ktorom sú títo ľudia lační, je len formou barbarstva," upozorňuje denník.
Süddeutsche Zeitung vidí chyby na strane vlády aj polície, na ktorú je toho podľa denníka priveľa. "Zlyhanie bezpečnostných úradov má na vine systém. Už mnoho rokov vláda zľahčuje pravicový extrémizmus," myslí si denník.
"Ministerský predseda Kretschmer a jeho vláda musí konečne pochopiť, že pravicový extrémizmus predstavuje nebezpečenstvo - nielen pre ľudí s tmavou farbou pleti, ale pre súdržnosť spoločnosti," píše Süddeutsche Zeitung.
"Právny štát v Sasku stojí pred zaťažkávacou skúškou. Politici, polícia a tajná služba musia presne sledovať, (čo sa deje), a postupovať dôraznejšie. Inak séria pravicovo radikálnych a xenofóbnych činov v Sasku nikdy neskončí. Pomôže len jedna stratégia: nulová tolerancia. To platí napokon aj pre utečencov, ktorí sa tu dopustia trestného činu, " myslí si zase denník Neue Osnabrücker Zeitung.