MOSKVA. Ruská polícia prepustila na slobodu všetkých troch zadržaných účastníkov akcie venovanej 50. výročiu tzv. demonštrácie siedmich, ktorá sa ako protest proti okupácii Československa vojskami krajín Varšavskej zmluvy uskutočnila na Červenom námestí 25. augusta 1968.
Pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy to v nedeľu potvrdil jeden zo zadržaných, Sergej Šarov-Delone.
Podľa Echa aktivisti boli v sobotu zadržaní, pretože porušili pravidlá organizovania verejných zhromaždení.
Za našu a vašu slobodu
Spomienková akcia na demonštráciu siedmich sa konala v sobotu na Červenom námestí. Jej účastníci sa pokúsili rozvinúť plagát s nápisom "Za našu a vašu slobodu".
Podľa internetového vydania denníka Novaja gazeta šlo o ten istý plagát, s ktorým v roku 1968 prišla na Červené námestie skupinka sovietskych disidentov.

Medzi zadržanými bol ľudskoprávny aktivista a koordinátor hnutia pomáhajúceho obetiam ruského súdnictva Sergej Šarov-Delone - synovec sovietskeho disidenta a básnika Vadima Deloneho, ktorý bol v roku 1968 priamym účastníkom protestnej akcie. Polícia v sobotu zadržala aj politika Leonida Gozmana.
Zadržaná bola aj Anna Krasovická, vnučka Nataľje Gorbanevskej - sovietskej disidentky a účastníčky protestu proti okupácii Československa z roku 1968.
Krasovická prišla na námestie s plagátom s nápisom vyzývajúcim na oslobodenie v Rusku odsúdeného ukrajinského režiséra Oleha Sencova, ktorý už vyše 100 dní drží v ruskom väzení hladovku.
Ruky preč od ČSSR
Tzv. demonštrácia siedmich sa na Červenom námestí uskutočnila 25. augusta 1968 a jej účastníci protestovali proti vpádu sovietskych jednotiek do Československa.
Na akcii v roku 1968 sa zúčastnil akademik Konstantin Babickij, študentka Taťjana Bajevová, spisovateľka Nataľja Gorbanevská, filologička Larisa Bogorazová, básnik Vadim Delone, robotník Vladimir Dremľuga, matematik Pavel Litvinov a prekladateľ a umelecký kritik Viktor Fajnberg.
Títo ľudia na námestí rozvinuli plagáty s nápismi "Za našu a vašu slobodu" a "Ruky preč od ČSSR".
Ich akcia trvala asi päť minút, potom jej účastníkov zadržali príslušníci sovietskej tajnej služby KGB.
Disidenti boli potom odsúdení na tresty väzenia, vyhnanstvo alebo im bola nariadená ústavná liečba.
Taťjanu Bajevovú krátko po zadržaní prepustili na slobodu, pretože vyšetrovateľom tvrdila, že sa na námestí ocitla náhodou.