RIJÁD, BRATISLAVA. V marci si saudskoarabské ženy mohli prvýkrát ísť verejne zabehať. O mesiac neskôr po 35 rokoch otvorili v Rijáde prvé kino.
Ešte minulý rok sa v krajine uskutočnil prvý koncert ženskej interpretky – na libanonskú speváčku Hibu Tawadžiovú sa prišlo pozrieť aj mnoho žien. Nasledoval aj prvý módny týždeň a dlho očakávané zrušenie zákazu šoférovať pre ženy.
Mladý saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán si v poslednom roku vybudoval imidž progresívneho a liberálneho lídra, ktorý chce zmeniť konzervatívnu Saudskú Arábiu.
Mnohí však za zmenami vidia len snahu o lepší imidž – režim sa teraz totiž neštíti ani popravy mladej aktivistky, ktorá len protestovala proti vláde.
Smrť za protesty
Isrá Ghomghamová už v čase, keď sa v regióne rozbiehali protesty arabskej jari, upozorňovala na to, že šiitská menšina čelí v prevažne sunnitskej krajine diskriminácii.
V decembri 2015 však po sérii protivládnych demonštrácií vtrhli úrady do jej domu a spolu s manželom ich zatkli. Teraz stojí 29-ročná žena pred súdom a vláda pre ňu žiada trest smrti.
Režim doteraz popravil niekoľko ženských aktivistiek, pričom mnohé obviňoval z terorizmu. No poprava aktivistky obvinenej z nenásilného protestu je aj podľa zahraničných médií veľmi nezvyčajná a vytvára nebezpečný precedens.
54 ľudí
popravila Saudská Arábia od januára do konca júna.
„Každá poprava je otrasná, no žiadať trest smrti pre aktivistov, ako je Isrá Ghomghamová, ktorí ani nie sú obvinení z násilného správania, je obludnosť,“ hovorí riaditeľka organizácie Human Rights Watch pre Blízky východ Sarah Leah Whitsonová.