WASHINGTON, BRATISLAVA. Najskôr bývalý právnik Donalda Trumpa Michael Cohen opísal, ako podplatil dve ženy, aby počas kampane nehovorili o aférach s Trumpom, a obvinil prezidenta z obchádzania volebných zákonov.
Neskôr americký prezident vo Fox News povedal, že peniaze v skutočnosti platil on – čo je ešte problematickejšie. A v ten istý deň odsúdil federálny súd aj jeho bývalého šéfa kampane Paula Manaforta za krátenie daní.
Napriek škandálom podpora prezidenta neklesá – najmä jeho skalní voliči vnímajú všetky obvinenia a vyšetrovania ako cielenú antikampaň.
Iné témy sú dôležitejšie
Oddanosť ani lojalitu k prezidentovi tieto obvinenia nezmenia, tvrdí pre BBC James Montfort III, oddaný Trumpov podporovateľ a šéf hnutia Američania za ústavné zákony a práva.
“S výkonom Donalda Trumpa je spokojných 87 percent republikánov.
„
„Je dôležitejšie, aby sa Severná Kórea vzdala jadrových zbraní, je dôležitejšie zabezpečiť, aby bolo Mexiko pri obchodovaní férové, ako sa obávať toho, či mal Donald Trump s niekým pred rokmi sex,“ hovorí Montfort.
June Savageová, realitná agentka z Miami, vidí pri vyšetrovaní Trumpa dvojaký meter – stíhaná má byť podľa nej najmä Hillary Clintonová.
„Všetko je len zastierací manéver, ktorý má vytvoriť negatívnu atmosféru. FBI si môže vytvoriť príbehy, keď si nájdu jeden cieľ. A tým cieľom bol prezident,“ hovorí Trumpova volička pre BBC.
Menej veria rodine

To, že vyšetrovanie za podplácanie pornoherečky Stormy Danielsovej či za zasahovanie Ruska do volebnej kampane sa Trumpa veľmi nedotýka, ukazujú aj prieskumy.
Najmä jeho podpora medzi skalnými voličmi je stále vysoká – 87 percent republikánov je s ním spokojných. Celkovo je s jeho prácou podľa agentúry Gallup spokojných 42 percent opýtaných.
Lojalitu k Trumpovi dokazuje aj ďalší prieskum televízie CBS News. Tá sa dvetisíc podporovateľov prezidenta spýtala, na koho by sa obrátili, aby získali správne informácie.
Až 91 percent opýtaných povedalo, že najviac dôverujú práve prezidentovi. Len 63 percent by sa obrátilo na svoju rodinu a priateľov. Najmenej podporovatelia Trumpa dôverujú médiám – ako zdroj presných informácií ich vníma len 11 percent opýtaných.