DUBAJ. Známej saudskoarabskej bojovníčke za práva žien Israa al-Ghomgham, ako aj ďalším štyrom ľudskoprávnym aktivistom, hrozí trest smrti.
V stredu o tom informovala medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW).
Tvrdá diktatúra a nedodržiavanie práv
Žalobcovia špeciálneho protiteroristického tribunálu v Rijáde podľa informácií, ktoré zo súdu prenikli na verejnosť, požadujú pre päticu aktivistov trest smrti okrem iného za to, že "vyzývali na protesty, skandovali heslá nepriateľské voči režimu, snažili sa otráviť verejnú mienku, a tiež za to, že filmovali demonštrácie a zábery z nich zverejňovali na sociálnych sieťach".

Zahraničné ľudskoprávne organizácie dúfajú, že tento prípad otvorí oči zahraničným vládam a prestanú sa zastávať Saudskej Arábie, ktorá síce hovorí o reformách a v niektorých menej dôležitých oblastiach ich aj zavádza, v skutočnosti je to však naďalej tvrdá diktatúra, v ktorej nie sú dodržiavané ľudské práva nikoho a už vôbec nie žien.
Konflikt s Kanadou
Saudská Arábia sa začiatkom augusta pustila v tejto súvislosti do ostrého konfliktu s Kanadou, ktorej politici si Rijád za pošliapavanie ženských práv "dovolili" kritizovať.
Kanady sa v tomto spore nezastala Európska únia, Spojené štáty ani Rusko - Brusel vydal k situácii len veľmi opatrné stanovisko, Moskva rovno namiesto Saudskej Arábie skritizovala radšej postoj Kanady.
Rijád pred dvoma týždňami nariadil kanadskému veľvyslancovi Dennisovi Horakovi, aby do 24 hodín opustil krajinu po tom, čo niektorí predstavitelia kanadskej vlády kritizovali zatýkanie ženských aktivistiek v krajine.
"Akýkoľvek ďalší krok týmto smerom zo strany Kanady bude považovaný za uznanie nášho práva zasiahnuť do kanadských vnútorných záležitostí," vyhlásilo v tejto súvislosti saudskoarabské ministerstvo zahraničných vecí.
Kanada však vzápätí oznámila, že v tomto spore nehodlá ustúpiť.
"Kanada sa bude vždy zastávať ochrany ľudských práv vrátane ženských práv, a tiež slobody prejavu na celom svete. Naša vláda nikdy nebude váhať pri podpore týchto hodnôt," reagovala na krok zo strany Rijádu Marie-Pier Baril, hovorkyňa kanadskej ministerky zahraničia Chrystie Freeland.
Do sporu zasiahlo Rusko
Podľa viacerých médií Rijád rozhnevali v prvom rade práve príspevky šéfky kanadskej diplomacie na Twitteri, v ktorých sa zasadzovala za prepustenie saudskoarabských bojovníčok za ženské práva.
Rusko vzápätí do tohto sporu zasiahlo s vyhlásením, že Kanada nesmie poučovať Saudskú Arábiu z pozície morálnej nadradenosti.
"Sme presvedčení, že Saudská Arábia, ktorá nastúpila na cestu ďalekosiahlych sociálnych a hospodárskych reforiem, má suverénne právo rozhodovať o tom, ako bude v tejto dôležitej oblasti postupovať," vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
"V takýchto záležitostiach je možno vhodná konštruktívna rada alebo pomoc, ale určite nie z pozície morálnej nadradenosti," odporučila Zacharovová Kanade.
Uprednostňujú dialóg
Do sporu medzi Kanadou a Saudskou Arábiou sa nechce nechať zatiahnuť ani Európska komisia (EK).
Jej hovorkyňa Maja Kocijančič vyhlásila, že únia v tejto súvislosti tiež "žiada vysvetlenie od saudských predstaviteľov", a to už od mája, no nebude sa "vyjadrovať k bilaterálnym vzťahom".
"Uprednostňujeme dialóg," dodala k sporu medzi Ottawou a Rijádom týkajúcemu sa perzekúcie bojovníčok za ženské práva hovorkyňa EK.
Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.