TOKIO. Japonskí veľrybári počas vyše trojmesačnej misie v severovýchodnej časti Tichého oceánu ulovili celkovo 177 veľrýb.
Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu zverejnila japonská vláda.
Komerčný lov je celosvetovo zakázaný
Podľa údajov japonskej agentúry pre rybolov (JFA) sa na "výskumnej" misii v Pacifiku zúčastnila flotila zložená z troch plavidiel, ktoré sa už vrátili do Japonska.
Celkovo bolo v priebehu 98 dní ulovených 43 vráskavcov minke a 134 vráskavcov severných. Údaje získané počas misie budú podľa japonskej vlády zanalyzované pre potreby vedeckého výskumu.
Komerčný lov veľrýb je celosvetovo zakázaný od roku 1986. Japonsko však napriek medzinárodnej kritike v pravidelnom výlove veľrýb pokračuje, aj keď oficiálne len na vedecké účely.
Tvrdia, že robia vedecký výskum
Tokio zároveň vyhlasuje, že lov týchto morských cicavcov je odvekou súčasťou japonskej kultúry. Podľa kritikov Japonci využívajú existujúce medzery v medzinárodnom práve a údajný vedecký výskum je len zámienkou pre komerčný lov.
Počas predchádzajúcej štvormesačnej misie v okolí Antarktídy, ktorá sa skončila v marci tohto roku, Japonci ulovili 333 vráskavcov minke.
Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v roku 2014 nariadil Japonsku ukončiť pravidelný lov v antarktických vodách s tým, že tento projekt nespĺňa konvenčné vedecké normy.
Japonsko ho následne nakrátko pozastavilo, avšak v roku 2015 sa k nemu opäť vrátilo. Na najbližšom zasadnutí Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC), ktoré sa uskutoční v septembri 2018, chce Tokio navrhnúť zrušenie platného moratória na lov veľrýb.
Loading
...