Mladý námorník Ray Emory (1921 - 20.8. 2018) mal v to ráno službu na ľahkom krížniku USS Honolulu, ktorý kotvil na americkej základni Pearl Harbor. Bola nedeľa 7. decembra 1941, zavčasu ráno.
"Tora, Tora, Tora!" zaznel dohodnutý bojový signál v japonských vysielačkách. V tom okamihu lietadlá japonského cisárskeho námorníctva nečakaným úderom Pearl Harbor napadli.
Americké krížniky a bojové lode vtedy pokojne kotvili v prístave, desiatky lietadiel boli krídlo na krídle vzorne rozmiestnené popri štartovacej dráhe. Japonci si nemohli priať ľahší terč. Napadli rozospatý prístav a bojové ciele mali pripravené pekne na hromade.
Američania sa museli rýchlo prebrať. Ray Emory sa posadil za guľomet a strieľal na japonské lietadlá, ktoré odpaľovali torpéda. Bol jedným z tých, ktorí útok opätovali. A prežili.
Asi 2400 amerických vojakov to šťastie nemalo.
Z námorníka sa stal detektív
Po japonskom útoku na Pearl Harbor Spojené štáty definitívne vstúpili do druhej svetovej vojny a mnohí mŕtvi zo siedmeho decembra mohli naveky zostať bezmennými obeťami.
To však Ray Emory nemohol dopustiť. Aj on bol súčasťou útvaru, ibaže prežil a iní mali smolu. Nemohli zostať pochovaní pod prázdnymi náhrobkami.
Osobné spisy zosnulých aj zdravotná dokumentácia vrátane zubnej karty.