SOUL, BRATISLAVA. Kim Kwang-ho má živé spomienky na Severnú Kóreu. Pamätá si, ako liezol na marhuľový strom za domom a spieval si na ňom. Ako odtiaľ pozoroval jablkový sad.
Ako vybehol na kopec, keď počul bombardovanie jednotkami OSN vedenými Američanmi. Ako sa lietadlá blížili k jeho dediny a bombardovali železničnú trať.
Kim svoj domov opustil v decembri 1950, keď sa blížili čínske jednotky. S otcom, dvoma staršími bratmi a staršou sestrou ušli smerom na juh.
Najprv pešo, potom na streche vlaku a nakoniec v neuveriteľne preplnenej lodi.
Ich matka ostala doma s desaťročným bratom a bratancami. Mali sa k nim pridať, keď bude cesta bezpečnejšia. „Rozlúčili sme sa veľmi zľahka,“ spomína pre Washington Post. „Mysleli si, že sa rozdelíme len na tri dni alebo týždeň.“
Hranica rozdelila polostrov aj rodiny

Jednoduché to však nebolo a po tom, ako sa v roku 1953 boje skončili, už stretnutia rodín neboli možné.
Kórejský polostrov rozdelila najstráženejšia hranica sveta a dve časti rodín vyrástli v úplne rozdielnych systémoch.
Malou útechou bývajú stretnutia rozdelených rodín. Jedno z nich sa začalo v pondelok a bude trvať do stredy. Medzi 89 Juhokórejčanmi, ktorí prekročili hranicu a prišli do horského rezortu Kchum-kang, je aj Kim Kwang-ho.
S matkou sa nestretne, tá zomrela v 60. rokoch. Stretne však svojho mladšieho brata, aj keď pred stretnutím priznal, že jeho tvár si už nepamätá. „Má 78 rokov, čudujem sa, že ešte vôbec žije,“ hovorí 82-ročný Kim.
Štáty, ktoré sú de iure stále vo vojnovom stave, zorganizovali od roku 2000 dvadsať podobných stretnutí rozdelených rodín, naposledy v roku 2015. Teraz tak ide o 21. stretnutie. Tradícia sa obnovila po stretnutí lídrov kórejských republík v máji tohto roku.
Doteraz Len v Južnej Kórei registrujú viac ako 130-tisíc jednotlivcov na zozname rozdelených rodín, aj keď podľa Červeného kríža ich stále žije len asi 57-tisíc. Mnohí z nich majú viac ako 90 rokov.
Aké dary sú vhodné?
Od vojny ubehlo 65 rokov a šanca, že sa stretnú rozdelení súrodenci alebo rodič s dieťaťom, je čoraz menšia. Na tomto stretnutí sa pritom zúčastní len 83 Severokórejčanov a 89 ľudí z juhu.
Pôvodne vybrali sto ľudí z každej strany hranice, no mnohí to vzdali, keď zistili, že ich priami príbuzní už nežijú.